fbpx

Jak zahynula Linda Norgroveová

Příslušník sil ISAF v provincii Kunar hledá nepřátelské pozice; Foto U.S. Army

Ve středu nebo ve čtvrtek má britský ministr zahraničí William Hague oznámit závěry vyšetřování smrti humanitární pracovnice Lindy Norgroveové. Ta byla v září unesena v provincii Kunar a zahynula při pokusu o osvobození. Podle prvních informací byla Britka zabita únosci, když jeden z nich odpálil vestu s výbušninami.

In a statement, Hague said: „Working with our allies, we received information about where Linda was being held and we decided that, given the danger she was facing, her best chance of safe release was to act on that information. Responsibility for this tragic outcome rests squarely with the hostage-takers. „From the moment they took her, her life was under grave threat. Given who held her, and the danger she was in, we judged that Linda’s best chance lay in attempting to rescue her.“

Vyšetřování ovšem ukázalo, že Linda Norgreová zemřela poté, když jeden z členů NAVY Seals Team 6 použil během akce granát. Prý šlo o velice nepřehlednou situaci, což není při osvobozovacích akcích nic zvláštního.

One senior Foreign Office source told The Sunday Telegraph: „The report states that Miss Norgrove was tragically killed by a high explosive grenade thrown by a members of the US Special Forces. „It is not up to us whether or not the individual who threw the grenade should face disciplinary action, but we are aware that he didn’t offer up the information in the immediate aftermath of the rescue operation. Why he didn’t do that still remains unclear. But we all have to remember that the US military pulled out all the stops in an attempt to save the life of Miss Norgrove and before anyone is blamed for her death – blame her kidnappers. The rescue attempt missed at the end. It was a high-risk mission but one which had to be undertaken; there was no other choice.“

Osvobozovací operace byla spuštěna ve chvíli, kdy spojenci dostali informace, že by Linda Norgroveová měla být převezena do Pákistánu a předána Al Kajdě. Akce se zúčastnila jednotka NAVY Seals, AC-130 Spectre a bezpilotní letouny Predator. Vyšetřování neobviňuje americké příslušníky Seals z toho, že by nesli za smrt humanitární pracovnice odpovědnost. Nicméně neoficiálně se objevila kritika ze strany britských SAS. Jeden z nich řekl, že považuje za chybu, že při osvobozování rukojmí byly použity vysoce explozivní granáty.

4 comments
Profilový obrázek
František Šulc
ADMINISTRATOR
PROFILE

Ďalší články

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

4 Comments

  • Profilový obrázek
    luke
    30. 11. 2010, 5:53

    po bitvě je každý generál

    REPLY
  • Profilový obrázek
    Frankie
    30. 11. 2010, 12:35

    To co se stalo (úmrtí Lindy Norgroveové) je samozřejmě velká tragédie, ale především je třeba hledat vinu na straně únosců, neb jestliže někdo unese humanitární pracovnici nebo celkově prostě unese někoho (osobu/osoby) z ideologických či prospěšných důvodů – je vina vždy na jeho straně i přesto, že v tomto případě zasahující oddíl NAVY SELAS Team 6 pravděpodobně použil neadekvátní munici vzhledem k situaci. Toto se těžko hodnotí, neboť jsem nikde nenašel ani neměl možnost seznámit se s přesným místem zásahu (kde byla držena, jak byla držena, kolik tam bylo osob, jaký byl ten objekt), časovým průběhem (dobou na zplánování, přípravu a nácvik akce, průběh akce), počet a obsah informací k zásahu apod. Jen pro zajímavost podobný příklad, například jak dlouho se plánovalo a připravovalo osvobození Ingrid Betancourtové v Kolumbii kde byla v držení FARC (operace Šach).
    Ona, Linda Norgroveová, tam pro únosce de facto fungovala jako štít a nebo „věc“ pro jejich jakékoliv, důvody. To že při zásahu někdo nevinný umře se povětšinou stává a v hodně případech to jinak nemůže dopadnout, Namátkou mě teď napadají osvobozovací akce kdy došlo k úmrtí nevinných osob, např. rok 2010 – autobus s turisty v Manile na Filipínách, 2008 – luxusní hotely Oberoi a Tádž Mahal v Indii, 2002 – divadlo Dubrovka, 1997 – operace Chavin de Huantar v Peru apod. Prostě se to může stát i přesto, že zasahující jednotky dělají vše aby tak nebylo a je to jedna z jejich priorit. Teď možná pohorším hodně lidí, ale bylo by záhodno při hodnocení celé situace též zhodnotit činnost humanitární pracovnice nebo respektive spíše humanitární organizace zda v celé věci nejednala lehkovážně, nedošlo k porušení určitých varování apod. Mohu prohlásit, že jsem zažil několik situací kdy zástupci nevládních organizací nedbali varování či pokynů bezpečnostních sil a to nemyslím jen z hlediska bezpečnosti, min, nástrah, informací o potřebě ukořistit vozidlo nějaké humanitární organizace, ale také například i o nemožnosti průjezdu po komunikaci vzhledem k zimním podmínkám a 50 až 70cm nového sněhu v horách. I přes různá varování, předložení informací v určitém možném rozsahu, ukázání snímků apod. se rozhodli plnit svůj humanitární úkol a například neposečkat cca 2 dny a nastal problém………………..

    REPLY
  • Profilový obrázek
    Šťoural
    2. 12. 2010, 20:37

    Už vyšlo oficiální vyšetřování GB vlády,část:

    Locating and rescuing Linda Norgrove became the sole mission of approximately one thousand US and Afghan forces, leading to significantly stepped-up activity in the region where it was believed she was being held. As a result of these intensive efforts Linda’s captors were tracked to two small groups of buildings high in the Dewagal valley in Kunar province, a region of steep mountain valleys and mountain peaks ranging from eight to fourteen thousand feet, accessible in most areas only by pack animal or by foot.

    On the night of the 8th October a rescue attempt was launched following analysis and surveillance of the area. The rescue force, chosen for its operational knowledge of the area, specialist training, and experience in carrying out hostage rescue operations, set off in two separate helicopters.

    The operation took place during the night in total darkness. US forces were required to land on the near-vertical incline of a rugged mountainside, 8,000 feet in height, within a narrow valley, and to assault a series of buildings built into the steep slope on several levels. On the basis of intelligence, analysis and surveillance it was judged that Linda was being held in the upper group of two groups of buildings.

    One of the two teams of soldiers landed near the lower group of buildings. The team came under attack as soon as they left their helicopter. As the soldiers progressed towards these lower buildings, Linda Norgrove’s captors came out and were engaged by the soldiers who were advancing on a narrow ledge and under threat. A grenade was thrown by a member of the rescue team who feared for his own life and for those of his team, towards a gully from which some of the insurgents had emerged. When the grenade was thrown no member of the team had seen or heard Linda Norgrove. All the actions I have described so far took place within the space of less than a minute.

    The team moved on immediately to the other group of buildings higher up the mountainside where they believed Linda Norgrove was being held. It was when they returned to the first location that it became apparent that Linda had been taken by her captors into the gully into which the grenade had been thrown, and where her body was now discovered. She was examined immediately by the team medics. The investigation team had access to the provisional post mortem results, which concluded that Linda Norgrove died as a result of penetrating fragmentation injuries to the head and chest. After the investigation it is clear that these injuries were caused by the grenade

    Z mého pohledu to byla od začátku zpackaná operace.Chápu že je tlačil čas.Ale udělat vrtulníkový výsadek na objekt držený teroristy to by snad prošlo v městě.Ne v horách kde budou jen 2 příletové trasy a hluk je prozradí 5 minut předem.Prakticky byla mrtvá už před přistáním.Ještě mohou být rádi že to nebyl další Blackhawk down.(možná chtěli stihnout teplou snídani?)
    Nedostatečné zpravodajství-nevěděli v které budově přesně je.
    Možná by bylo lepší kdyby jí nechali zavraždit únosci.To by šlo alespoň propagandisticky využít.
    Takhle DevGru vypadá jako partička amaterů která si hraje na Silvestra Stallona.

    REPLY
  • Profilový obrázek
    Lynch30Kristie
    10. 12. 2010, 22:52

    I strictly recommend not to wait until you earn big sum of cash to order different goods! You should take the credit loans or just secured loan and feel yourself fine

    REPLY

Nejnovější komentáře