Byť se zdá, že nejaktivnější na poli budování protiraketových systémů byly v posledních letech Spojené státy (samozřejmě viděno z České republiky, kde zmínka o radaru vyvolává bouřlivé emoce), možná ještě více se snaží o zavedení těchto systémů do praxe z pochopitelných důvodů Izraleci. Samozřejmě s americkou pomocí. Úzká spolupráce probíhá už od 80. let.
Již v roce 2000 byla za operační vyhlášena první baterie systému Arrow. Dnes jsou k dispozici dvě baterie a přibližně stovka „antiraket“. Jedna baterie vyjde na 170 milionů dolarů. Arrow je určený k likvidaci raket krátkého doletu, konkrétně do 500 kilometrů. A dopředu je nutné říct, že proti Kaťuším odpalovaným Palestinci příliš nepomohou, protože ty už mají až příliš krátký dolet.
V současnosti je ve fázi testování vylepšená verze Arrow 2, která by mohla zasahovat rakety s doletem až 700 kilometrů. A zároveň v květnu letošního roku Američané oznámili, že budou financovat Arrow 3, což má být systém schopný ničit nepřátelské hlavice ve větších výškách a ve větší vzdálenosti od izraelského území. Co si nalhávat, veškerá tato snaha je namířena proti Íránu.
Projekt Arrow 2 má však problémy při testování, což může zkomplikovat jeho budoucnost. Zvláště s ohledem na nechuť administrativy Baracka Obamy zabývat se rozvojem protiraketových technologiích tak, jako tomu bylo v éře George W. Bushe. Naposledy došlo k selhání třikrát odloženého testu před několika dny. Jak se píše v textu Arrow 2 test failure a „serious setback“:
The failure of the California tests thus leaves the entire Arrow system unproven. Both the United States and Israel hope that the upgraded Arrow system would serve as a deterrent to any attack on Israel. At the same time, the Americans hope that having a proven defensive system would also persuade Israel not to launch any pre-emptive strikes against Iran.
Izraelci nemohou z geografických důvodů testovat systém doma, proto využívají Kalifornii. Příprava jednoho takového testu trvá šest měsíců a ani Američané, ani Izraelci neoznámili, kdy je naplánován další test. Samozřejmě problémy izraelského Arrowu jsou dobrou zprávou pro Íránce, kteří je mohou propagandisticky využívat a znervózňovat Izraelce. I když, ty asi znervózňuje mnohem více Barack Obama:
Israel’s concerns were compounded by the disclosure by U.S. Secretary of State Hillary Clinton that the United States would extend a „defense umbrella“ over its Arab allies in the Gulf to prevent Iran from dominating the strategic, oil-rich region „once they have a nuclear weapon.“ The Israelis saw that as an indication that the administration of U.S. President Barack Obama was resigned to living with a nuclear Iran, something the Israelis are not prepared to do.
A ještě jedna poznámka, možná rýpavá, ale vypadá to, že jsme se (pokolikáté už?) přehoupli do období, které nebude komplexním protiraketovým systémům příliš přát. Kdy se to promítne do politiky?