fbpx

Obamovo rozhodnutí a budoucnost Afghánistánu

Barack Obama, ještě jako senátor s vojáky v Iráku (po zastávce v Afghánistánu). Po zvolení prezidentem Obama určil za svou prioritu Afghánistán a z Iráku nařídil stažení. Situace se komplikuje a postupné stažení je ve hře i v případě Afghánistánu; Foto Sgt. 1st Class C. J. Sheely, U.S. Army

Nebude to dlouho trvat a prezident Barack Obama oznámí rozhodnutí o počtu vojáků, které navíc pošle do Afghánistánu. Nebo také nevyšle nic a nebo, úplně jinak, změní strategii a začne stahovat. I to je podle všeho ve hře. Nicméně popořadě. Agentura AFP včera napsala, že senátor John McCain se nechal slyšet, že generál Stanley McChrystal by chtěl navýšit počty sil v Afghánistánu skutečně dramaticky – o 30 až 40 tisíc mužů a žen. Doposud se kdokoli zdráhal hovořit o číslech, až na McCaina.

„I think it’s the worst — one of the many worst-kept secrets in Washington. It’s 30,000 to 40,000 troops,“ said McCain, the former Republican presidential nominee who urged Obama to meet the commander’s request. McCain’s comments were the latest sign of an intense debate over the US-led mission, as Obama weighs whether to send in more troops amid waning public support for the war and an Afghan election marred by fraud allegations.

Mezitím se McChrystal prý nechal slyšet v pořadu CBS „60 minutes“, že byl „lehce překvapen“ intenzitou povstaleckých aktivit, když přebíral velení ISAF a Enduring Freedom:

„I think that in some areas that the breadth of violence, the geographic spread of violence — places to the north and to the west — are a little more than I would have gathered,“ he said, according to a transcript of the show to air later Sunday.

Rozšiřování působnosti Talibanu do severního a západního Afghánistánu, tedy do míst, kde měl tradičně poměrně malý vliv, není úplně dobrá zpráva a proto není divu, že jsou všichni překvapeni. Mulla Umar, který podle zpravodajských informací řídí Taliban z Pákistánu má stát za nedávnými útoky proti Italům a Němcům právě v oblastech, které byly považovány za klidnější.

American officials have long complained that senior Taliban leaders operating from Quetta, the capital of Baluchistan Province, provide money, military supplies and strategic planning guidance to the Taliban in the south of Afghanistan, where most of the nearly 68,000 American forces are deployed. But since NATO’s offensive into the Taliban-dominated south this spring, the insurgents have surprised American commanders by stepping up attacks against allied troops elsewhere in the country to throw NATO off balance and create the perception of spreading violence that neither the allied military nor the civilian Afghan government in Kabul can control.

Situace je skutečně nedobrá a v těchto dnech se Barack Omaba rozhoduje, jak dál. Administrativa, stejně jako demokraté, nejsou zdaleka jednotní. Zatímco prezidentův poradce pro národní bezpečnost generál Jones a viceprezident Biden patří spíše k těm opatrným, či dokonce „holubicím“, ministryně zahraničí Clintonová a zvláštní velvyslanec pro AfPak  Holbrooke jsou zastánci větší angažovanosti a tvrdšího přístupu (mohou být tedy řazeni v tomto případě k „jestřábům“).

Minulý týden poměrně nenápadně prošla zpráva o tom, že Barack Obama znovu zvažuje (v březnu tento Bidenův nápad zavrhl) i úplnou změnu strategie, kterou přijal teprve před více než půl rokem. Právě viceprezident Biden tlačí na plán, podle kterého by se neměl zvyšovat, ale naopak snižovat počet amerických sil v zemi. A vojáci co zbydou by se měli soustředit na nahánění Al Kajdy v Afghánistánu a Pákistánu.

The sweeping reassessment has been prompted by deteriorating conditions on the ground, the messy and still unsettled outcome of the Afghan elections and a dire report by Mr. Obama’s new commander, Gen. Stanley A. McChrystal. Aides said the president wanted to examine whether the strategy he unveiled in March was still the best approach and whether it could work with the extra combat forces General McChrystal wants. In looking at other options, aides said, Mr. Obama might just be testing assumptions — and assuring liberals in his own party that he was not rushing into a further expansion of the war — before ultimately agreeing to the anticipated troop request from General McChrystal. But the review suggests the president is having second thoughts about how deeply to engage in an intractable eight-year conflict that is not going well.

Doufejme, že druhá část odstavce je správná, protože aplikace Bidenova nápadu by se rovnala  stažení z Afghánistánu a vydání Afghánců do rukou warlordů, Talibanců a dalších, dokud se neobjeví nějaký „vládce“, který je znovu zotročí a zničí i to málo, čeho bylo v posledních letech dosaženo. Nebude to vítězství pro nikoho. Což o to, my na Západě si nějak rány vylížeme, ale tam na Východě to už poběží bez nás, tedy dokud nás Východ nedožene…

Zároveň by to byla rána všem plánům na aplikaci counterinsurgency (COIN) v Afghánistánu, podražení nohou generálovi McChrystalovi i generálovi Davidovi Petraeusovi. A pro COIN by to byl asi rozsudek smrti. Dopadlo by to s ním stejně jako několikrát v minulosti – zvítězil by konvenční přístup ve výcviku, v plánování i v akvizicích.

A shift from a counterinsurgency strategy to a focus on counterterrorism would turn the administration’s current theory on its head. The strategy Mr. Obama adopted in March concluded that to defeat Al Qaeda, the United States needed to keep the Taliban from returning to power in Afghanistan and making it a haven once again for Osama bin Laden’s network. Mr. Biden’s position questions that assumption.

Oba generálové (a asi nejenom oni) by se pak zřejmě museli zachovat stejně jako britský generálmajor Andrew Mackay, který rezignoval kvůli rozčarování z politiky britské vlády v Afghánistánu. Generál Mackay (52) byl architekt nové britské doktríny pro COIN a nahněval ho nedostatek zdrojů, které je britská vláda ochotná vyčlenit pro Afghánistán.

He is the most senior officer to leave the Army as a result of disquiet over the direction of the campaign. Other high-profile resignations have included Brig Ed Butler and Col Stuart Tootal who have both later derided shortcomings in resources for Helmand. Major Gen Mackay’s time as the brigadier in charge of 52 Brigade in Helmand over the winter of 2007 was seen as an invigorating shake-up of the direction of the campaign and a template for future commanders. Upon arriving in Afghanistan, he was said to have been shocked that senior officers were „making it up as we go along“. He realised that the British had to fully engage with the civilian population and led from the front in the re-taking of the Taliban held town of Musa Qala, at one point coming under direct fire from the enemy. He was awarded the CBE for his efforts.

Profilový obrázek
František Šulc
ADMINISTRATOR
PROFILE

Ďalší články

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější komentáře