fbpx

Extrémní léto

Brigádní generál Tim Radford po příletu z Afghánistánu; Foto britské ministerstvo obrany

V pondělí se vrátili do Británie muži a ženy z 19. lehké brigády. Brigádní generál Tim Radford prohlásil, že vojáci prošli „extrémní zkouškou“. Jenom během léta Britové přišli o 66 lidí a mnohem více bylo zraněno. Jak řekl Radford:

“This summer we have had a total of 1,800 improvised explosive devices laid in our path so we have had to adapt quickly and that’s never been seen before in Helmand.“

Pokud by člověk počítal, že brigádní generál myslí létem skutečně pouze tři měsíce, pak by vycházelo 20 IED na den, což je úctyhodný počet ze dvou hledisek – 1) ukazuje těžkosti, kterými Britové procházeli a b) ukazuje na schopnosti Talibanu a dalších skupin bojujících proti koaličním silám. Radfordovi vojáci se účastnili operace Panther’s Claw, jejímž cílem bylo vytvlačit Talibance a umožnit tak více lidem, aby se mohli účastnit voleb. Jak se ukázalo, volební účasti na jihu to ale příliš nepomohlo. Nicméně operace skončila na konci července a byla označena za úspěšnou.

Radford said the brigade had managed to build roads, 10 schools and seen the first opening of a domestic airport, north of Lashkar Gah. His soldiers, he said, had also found more than 1,000 tonnes of chemicals and opium. Describing the situation back in Afghanistan, he said: „My feeling at this stage is that the grip that the Taliban have on the population in the central belt is certainly weakening and I know it is something that 11 Brigade, who have taken over from us, will push forward over the winter months.“

Toto prohlášení zní docela optimisticky. Zvláště, pokud se člověk podívá na zprávy z jiných částí země. Je možné, že se Britům skutečně podařilo Talibance zatlačit, ale těžko říct, zda to má nějaký větší význam. Třeba s ohledem na zprávy z Nuristánu, kde při masivním útoku Talibanců na předsunuté stanoviště amerických a afghánských sil zemřelo na začátku října osm Američanů a 24 bylo zraněno. Pár dnů poté, se síly NATO z oblasti stáhly a okres opanovali Talibanci.

The Taleban claimed victory nonetheless. Zabiullah Mujahid, a spokesman, said that the US military destroyed what remained of the outpost. “This means they are not coming back,” he said. “This is another victory for Taleban. We have control of another district in eastern Afghanistan.”

Američané odmítají, že by šlo o vítězství Talibanu s tím, že opuštění předsunutých stanovišť, která byla při útoku zničena, bylo už nějakou dobu v plánu dle strategie generála Stanleyho McChrystala. Ale jak na The Long War Journal poznamenává Bill Roggio:

But the US military has not denied the Taliban now own the Kamdish district, which sits astride a Taliban ratline into Pakistan’s northern district of Chitral. US troops will no longer remain in Kamdish in an effort to „stop or prevent the flow of militants into the region.“ Despite the US military’s protests, the withdrawal from Kamdish will be viewed locally and regionally as a Taliban victory. A US withdrawal from the bases so soon after the attack, despite the reasons, which be characterized as the Taliban chasing US forces out. And the Taliban will be visibly in control of the district.

Taliban takovýchto okamžiků dokáže skvěle využívat k propagandě. A k dispozici má nejmodernější technologie, včetně tzv. Webu 2.0. Hodně aktivní je ve virtuálním světě podle expertů od roku 2007 a nyní využívá i oblíbený server YouTube, který před pár dny oznámil, že videa na něm sleduje více než miliarda lidí denně. Jak píše Danger Room, k využívání YouTube přiměla Talibance jednoduše vyšší kapacita pro přenos dat:

“Recent efforts to distribute high-resolution jihadi media in standard formats — RMVB, AVI, MPEG — have simply overloaded their web servers and exhausted their bandwidth.  Now, it appears that the Taliban webmasters have finally come around and recognized the merits of YouTube, using the U.S.-based service to test out directly embedding video into their sites.  By turning to YouTube, the Taliban gain a free, highly-reliable video broadcast service with the potential to reel in a vast, viral audience.”

Tento text začínal Brity a tak nebude od věci skončit s Němci. Jak se píše na stránkách Deutsche Welle německá pomoc rodícím se afghánským silám výrazně přispívá k válečnému úsilí Talibanu a dalších. Zbraně, které byly v roce 2006 z Německa do Afghánistánu poslány jako příspěvek ke zvýšení bezpečnosti se prodávají na černém trhu za 680 eur (tisíc dolarů)  za kus.

In 2006, the German Defense Ministry shipped 10,000 old Walther-P1 pistols to the Afghan Interior Ministry to equip Afghan police and army. However, both the German government and the responsible US-led security team in Afghanistan reportedly failed to properly monitor the guns‘ whereabouts. The US unit said that it only had detailed records of 4,563 pistols out of a total 10,000. Current and former Afghan soldiers and police officers are said to be among those illegally selling and trafficking the pistols, some of which have ended up in Pakistan’s north-west border provinces and neighboring tribal areas. The German guns were also being traded in northern Afghanistan where German soldiers are stationed.

Profilový obrázek
František Šulc
ADMINISTRATOR
PROFILE

Ďalší články

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější komentáře