fbpx

DARPA chce snížit závislost amerických sil na GPS

Americká výzkumná obranná agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) vypsala výzkumný úkol, který měl vést ke snížení závislosti vojenských technologií na globálním pozičním systému (GPS). Satelitní systém je klíčový pro navádění raket, „chytré munice“ a dalších zbraní, a pokud by byl vyřazen – ať už kvůli vážnější poruše, či nepřátelskému útoku – americké ozbrojené síly (a nejenom ony) by měly velký problém operovat.

DARPA’s Chip-Scale Combinatorial Atomic Navigator effort seeks an atomic inertial sensor to measure orientation in GPS-denied environments. Such a sensor would integrate small size, low power consumption, high resolution of motion detection and a fast start up time into a single package.
“Platforms such as missiles rely on GPS for a variety of information,” explained Andrei Shkel, DARPA program manager. “When GPS is not available gyroscopes provide orientation, accelerometers provide position and oscillators provide timing. The new C-SCAN effort focuses on replacing bulky gyroscopes with a new inertial measurement unit that is smaller, less expensive due to foundry fabrication and yields better performance.”

Nějaký nápad jak na to? Pak kontaktujte výzkumnou agenturu DARPA do 10. května 2012 se záměrem a do 10. července 2012 s plnohodnotným návrhem.

Profilový obrázek
František Šulc
ADMINISTRATOR
PROFILE

Ďalší články

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější komentáře