Stockholmský institut SIPRI, který je jistě právem často zmiňován na těchto stránkách, vydal před několika dny nejnovější žebříček největších zbrojních firem světa (TOP 100) s ohledem na prodeje v roce 2008. V čele letošního žebříčku se historicky poprvé objevila neamerická firma. S prodeji ve výši 32,4 mld. dolarů „zvítězila“ britská BAE Systems.
Do první pětky vlajkovou loď britského (i když se chce spíše říci globálního) zbrojního průmyslu doprovodila americká čtveřice – Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman a General Dynamics. Do desítky se spolu s americkými společnostmi Raytheon a United Technologies vešly i evropští giganti EADS, Finmeccanica a Thales.
Také statistika TOP 100 potvrdila zlaté časy zbrojního průmyslu. Oproti roku 2007 obchody stovky největších firem narostly o zhruba 10 % a dosáhly výše 385 mld. dolarů.
Posun korporace BAE Systems symbolizuje trend posilující internacionalizace zbrojního průmyslu. Britská společnost vyrábí více než polovinu své produkce v USA. Velký nárůst zaznamenala především v pozemní a zbrojní sekci, kde se její tržby skoro zdvojnásobily (ze 7 na 12 mld. dolarů). Za tímto vzestupem stojí především americké nákupy zajišťující americké síly v Iráku a Afghánistánu (např. MRAPy).
Zajímavostí je vzestup americkém společnosti Navistar (20. místo) vyrábějící především nákladní automobily, jejíž prodeje vzrostly o 960 % v důsledku nákupů amerického ministerstva obrany. Do první dvacítky se však také vešla historicky první ruská společnost, Almaz Antej, vyrábějící systémy vzdušné obrany S-300/400.
2 comments
2 Comments
Petr Z.
22. 4. 2010, 17:40o internacionalizaci zbrojniho prumyslu vlemi pekne pojednava Brooks.2005.Producing security:Multinational corporations, globalization, and the changing calculus of conflict.
REPLYHedonistImp
22. 4. 2010, 18:07Se smutnou slzou v oku hledím za dobami, kdy by v podobném žebříčku bylo několik našich firem a to nepochybně na jeho vrcholu – škodovácká děla a tak. Třeba zase jednou…
REPLY