Je mi potěšením přivítat na OWOP nového přispěvatele – francouzského přidělence obrany plukovníka Bruna Bucherieho. Diskuse o obranných záležitostech s ním jsou vždy přínosné, nejenom proto, že je cizincem, který zná velice dobře české ozbrojené síly, ale i proto, že mluví výborně česky. Proto předpokládám, že i jeho články budou pro OWOP obohacením.
Profesionální armády na celém světě, ať již armáda Spojených států, České republiky nebo Francie, čelí výzvě, kterou je udržování vztahu vůči jejich národu. Zachování a pěstění tohoto vztahu je nezbytnou podmínkou legitimity vojenské činnosti a je také tím, co dělí skutečnou profesionální národní armádu od pouhé armády žoldnéřů.
Druhou velkou výzvou je otázka náboru. Profesionální armády již nemohou využívat jako zdroj povinný odvod a musí se tedy vynasnažit přilákat do svých řad mladé lidi. V poslední době vyšlo v tisku několik článků, které hovoří o ztížení tohoto úkolu z důvodu stárnutí populace a jejím úbytku ve věkové skupině mezi 20 a 24 lety, která je hlavním zdrojem doplňování v civilní i vojenské oblasti.
Ozbrojené síly se po zrušení povinné vojenské služby staly jedním ze zaměstnavatelů a musejí bezpodmínečně zajistit obnovování své pracovní síly (ve Francii se jedná zhruba o 20 000 lidí každý rok). Francouzská armáda, která od doby, kdy byla tato povinnost zrušena zákonem ze dne 28. října 1997, již nepovolává k odvodu a hledá tedy jiná řešení této problematiky. V Bílé knize o národní obraně z roku 2008 je proto přikládán právě velký význam spojení s národem:
Spojení s národem je podmínkou efektivnosti systému obrany a bezpečnosti a také legitimity úsilí, které je mu věnováno. Francouzská společnost nyní musí přijmout velké reformy, které jsou v nové mezinárodní situaci a při povaze rizik, jimž čelí, nezbytné.
V této souvislosti pomáhá vzdělávání mladých nejen zvyšovat povědomí budoucích občanů o otázkách obrany, ale také vytváří příznivé podmínky pro udržování „lovného rybníka“ pro náboráře francouzských ozbrojených sil. Tyto aktivity spočívají zejména v organizaci Dne obrany a občanství (Journée défense et citoyenneté). Ten nahradil Den přípravy a povolání do zbraně zavedený v roce 1998 a každý rok je cílen na příslušnou věkovou skupinu představující zhruba 800 00 mladých lidí. V rámci tohoto dne jsou navazovány kontakty s mladými Francouzi žijícími nejenom ve Francii, ale i s těmi, kteří jsou v zahraničí. Nap59klad v Praze se konal dne 4. května 2011 na francouzském gymnáziu.
Cílem dne, organizovaného aktivními vojáky nebo vojáky v záloze, je prezentovat aktuální otázky občanství a obrany: význam toho, co je to být v dnešní době občanem, současný nestálý svět, jemuž budou muset budoucí občané čelit, a role, jakou by v něm mohli hrát.
Přínosů tohoto dne je mnoho:
- Politický: apel na občanskou odpovědnost. V této klíčové fázi na cestě k občanství umožňuje Den obrany a občanství posílit vztah mezi mladými občany a obranou, díky zvyšování jejich povědomí o jejich povinnostech a odpovědnosti a představení různých možností osobního zapojení.
- Strategický: vztah armáda – národ. Vzhledem k ukončení základní vojenské služby je Den obrany a občanství unikátní příležitostí k udržování vztahu mezi armádou a jejím národem a umožňuje mladým Francouzům seznámit se s obranou.
- Společenský: obrana jako druhá šance. Prostřednictvím vyhodnocovaného testu umožňuje Den občanství a obrany identifikovat mladé lidi, kteří mají potíže s jazykem či komunikací a bojovat tak proti jejich vyloučení ze společnosti individuálním přístupem a zprostředkováním poradenství specializovaných institucí. Obecněji řečeno, údaje o mladých lidech s takovýmito obtížemi jsou předávány „platformám pro lepší start“ fungujících pod záštitou prefektů, které umožňují navrhnout individuální řešení pro jejich začlenění do společnosti.
- Institucionální: příprava výhodných podmínek pro nábor. V souvislosti s mírou nezaměstnanosti je Den obrany a občanství nepochybně příležitostí vyzdvihnout výhody ozbrojených sil a všech možných profesí, které skýtá. Posiluje odhodnání těch, kteří se rozhodli aktivně podílet na obraně a probouzí zájem mladých lidí, informuje je o možnostech nabízených touto institucí prostřednictvím možných profesí i kariérního postupu. Den obrany a občanství je mimochodem iniciátorem, či podporou rozhodnutí pro čtvrtinu lidí, kteří vstupují do ozbrojených sil.
5 Comments
Petr Z.
13. 5. 2011, 11:04Nelze než podotknout, že jistá obdoba tohoto by byla potřebnou i v ČR a to především v rovině armáda – národ, kdy občanská společnost do značné míry neví proč armádu vůbec má. Jen by to muselo být učiněno citlivě, protože český národ se staví velmi sarkasticky k většině hodnotám, které má armáda zělesňovat.
REPLYStan
14. 5. 2011, 8:25souhlas s Petrem, jen bych ještě dodal, že pokud by v současné době nějaký zástupce armády v Česku šel do školy nebo jiné instituce, neměl by to jednoduché. Nevím jak by asi reagoval na dotazy typu: „A jak vidíte budoucnost naší armády? A co Vaše konkrétní odbornost? Kolik ještě bude reforem reforem? A jak na tom budou vojáci finančně za 2, 5, 10 let?“
Vím, že tyto (a podobné) otázky by měl odpovídat ten kdo je může ovlivnit, tedy někdo z politické reprezentace, ale zcela jistě odpovědi na ně zajímají všechny potencionální zájemce o službu v naší armádě.
REPLYBohuslav Pernica
15. 5. 2011, 9:54To Stan: Reforma reformy je pěkné pojmenování, nicméně projekt profesionální armády lze chápat jako komplexní a tudíž dlouhodobý projekt. Takto by mělo také přirozeně docházet k jeho korekcím během realizace, mají-li být dosaženy klíčové parametry projektu stanovené na začátku. Když je „netrefíte“ či když nejsou cíle a parametry srozumitelné těm, kdo mají projekt nejenom prosazovat, ale i bránit, pak přicházejí reformy refomy. Shrneme-li fakta týkající se reformy OS ČR:
REPLY– první přehodnocení hned další rok po vyhlášení (hovoří se o tom, že reforma skončí 2010 či 2012)
– po dosažení počátečního stavu k 31.12.2006 tzv. druhý krok, ale je jasné, že na projekt nebudou peníze (rozpočet klesá a cílový stav se posunuje k magickému datu 2018 až 2020)
– minimálně od roku 2008 či 2009 je jasné, že cílové počty jsou nenaplnitelné a cílový stav se odkládá na období po roce 2020.
– nemožnost dosažení původního předsevzetí do nového tisíciletí potvzuje Bílá kniha o obraně
Čím déle má transformace trvat a čím utopičtější budou stanoveny její cíle, tím více bude reforem reforem a tím více to bude demoralizující pro ty, co slouží. Chápu Vás, protože opakovaně máme jít za světýlkem na konci tunelu, ale on jde spíše o pohyb ke světlu na konci horizontu…:-(
František Šulc
15. 5. 2011, 20:09Naprostý souhlas s Petrem Z. Francouzský systém je dosti propracovaný a můžeme se z něj učit. Pokud nebudeme, pak dojde k tomu před čím se varuje od počátku profesionalizace – odtržení armády od společnosti. A pokud je armáda odtržená, pokud se ani nikdo nesnaží vysvětlovat k čemu je, že to není jenom „banda darmožroutů“, pak není důvod přemýšlet o tom, k čemu jí mám a tedy, proč bych měl něco, co nevidím a ani nepotřebuji, platit.
REPLYA ad Stan: Vzhledem k tomu, že reforma je kontinuální proces (reformuje se, respektive proměňuje a přizpůsobuje se měnícím vnějším podmínkám vše a pokud se tak neděje, následuje smrt/vyhynutí – viz evoluce), tak se bude reformovat pořád. Jde o to, jaké ty reformy jsou a hlavně jestli dostanou vůbec šanci, aby přinesly nějaký efekt.
Stan
16. 5. 2011, 0:04ad #3 a #4: tak samozřejmě, že je nereálné aby byla jedna koncepce platná několik desítek let bez jakýchkoliv změn, nicméně četnost a hlavně rozsah reforem v AČR je dle mého názoru opravdu značně nadlimitní. Také by se nemělo (moc často) měnit to hlavní jádro, jen v průběhu času sem tam lze modifikovat jednotlivé parametry (jak psal Bohuslav Pernica). V tomto ohledu vidím BKO jako opravdu významný krok správným směrem a je jen otázkou nakolik bude tento krok následován kroky dalšími pokudmožno stejného směru.
Ale nechci odbíhat od tématu článku, o reformách se na těchto stránkách napsalo již dost a dost.
Jak jsem již psal nahoře, souhlasím s názorem Petra Z. a to hlavně s tou částí, že podobnou aktivitu pro propojení profesionální armády s veřejností zcela jistě potřebujeme. Nicméně jeden „Den obrany a občanství“ nás v tomto ohledu asi tolik nevytrhne. Podle mého názoru je potřeba se snažit zintenzivnit vztahy a komunikaci resortu obrany s veřejností v mnoha dalších směrech. Například nedávné propojení stránek armády se sociálními sítěmi je určitě dobrým příkladem.
REPLY