fbpx

Pomalé, ale jisté zavírání Guantánama

Vojáci vedou podezřelého z terorismu ve věznici Guantánámo; Foto Shane T. McCoy, US NAVY

Jedno z témat, díky kterému současný americký prezident Barack Obama získával body v předvolební kampani, byla věznice Guantánámo. Sliboval tehdy, že pokud bude zvolený, zasadí se o její velice rychlé uzavření. Nestalo se tak a to má před sebou ještě jeden plný rok, tedy pokud nebude v listopadu znovu zvolen.

Ve věznici v Guantánámu, která byla zřízena krátce po teroristických útocích na Spojené státy v roce 2001, jsou drženi obzvláště nebezpeční teroristé. Převáženi tam byli z celého světa a říká se, že tam byli i mučeni. Někteří podezřelí z terorismu tam ani nedorazili a vyslýcháni byli v utajovaných zařízeních po celém světě, například v Rumunsku.

Byť Obama svůj slib zavřít věznici na Guntánámu během několika měsíců, poté co se dostane do Bílého domu, nedodržel, přesto podle všeho věznice spěje k uzavření tak jako tak. Díky změně strategie jsou dnes teroristé posíláni především do věznic po celých Spojených státech. Obvykle tam žijí v bedlivě střežených částech, kde jsou ve většině muslimové. V deníku New York Times nyní vyšel výborný článek na toto téma, kde jsou mimo jiné uvedena velice zajímavá data.

Například, od počátku byl dominantní argument, že podezřelí teroristé mají být drženi mimo kontinentální území Spojených států a mimo dohled civilních soudů. Vojenská cesta se zdála nejlepší. Nicméně postupně se ukázalo, že tomu tak není. Vojenské soudy jsou totiž mnohem pomalejší, než ty civilní a navíc pobyt vězně ve speciálním zařízení na Guantánámu je mnohem dražší. Na Kubě stojí jeden vězeň 800 tisíc dolarů ročně. Ve federální věznici je to pouhých 25 tisíc. To je podstatný rozdíl…

The criminal justice system, meanwhile, has absorbed the surge of terrorism cases since 2001 without calamity, and without the international criticism that Guantánamo has attracted for holding prisoners without trial.

Deset let po otevření Guantánáma vypadají fakta takto:

  • na Kubě je nyní 171 vězňů. Ve federálních věznicích bylo k 1. říjnu 2011 362 vězňů odsouzených ve spojitosti s terorismem – 269 bylo napojeno na mezinárodní a 93 na domácí terorismus. V dobách největší slávy v roce 2003 bylo na Guantánámu drženo necelých 700 vězňů;
  • civilní soudy udělují teroristům vysoké tresty, mnohdy doživotí;
  • rizikem civilních věznic je to, že teroristé jsou drženi v několika uzavřených částech, takže může docházet k jejich radikalizaci a komplikacím při propuštění. V amerických věznicích přitom nefunguje žádný deradikalizační program jako v jiných zemích (například Saúdská Arábie);
  • od roku 2001 bylo propuštěno na 300 lidí, kteří především pomáhali teroristům materiálně. Polovina z nich byli cizinci, kteří byli vyhoštěni. Druhá polovina byli Američané;
  • na rozdíl od Guntánáma je u vězňů propuštěných z federálních věznic nízká recidiva. Podle odhadů ministerstva obrany se 25 procent z těch, kteří byli propuštěni, znovu zapojili do teroristických aktivit. U propuštěných z civilních věznic je to spíše výjimka.
Profilový obrázek
František Šulc
ADMINISTRATOR
PROFILE

Ďalší články

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější komentáře