Před několika dny zveřejnil Stokholmský mezinárodní ústav pro studium míru (SIPRI) statistiky výrobců zbraní za rok 2010. Ukazuje se, že prodeje zbraní a zbrojního materiálu celosvětově rostly a dosáhly 411,1 miliardy dolarů. Jedná se o slušný výsledek, byť průmysl rostl pomaleji, než v roce 2009.
Seznamu dominují firmy ze Spojených států a Západní Evropy, přičemž v něm nejsou zaneseny společnosti čínské. Ty by podle některých odhadů mohly seznamem stovky zbrojařů zamíchat. Prodeje 44 zbrojařských společností z USA tvoří 60 procent celku. Třicet evropských firem pak 29 procent. Průmysl je hodně koncentrovaný, protože pouhých deset výrobců ovládá 56 procent trhu. V absolutních číslech jde o 230 miliard dolarů.
Žebříček SIPRI obsahuje sto největších světových výrobců zbraní. Zde je prvních deset v roce 2010:
- Lockheed Martin (USA) – 35,7 miliardy USD
- BAE Systems (Británie) – 32,9 miliardy USD (a BAE Systems Inc. (USA) – 17,9 miliardy USD)
- Boeing (USA) – 31,4 miliardy USD
- Northrop Grumman (USA) – 28,2 miliardy USD
- General Dynamics (USA) – 23,9 miliardy USD
- Raytheon (USA) – 23 miliardy USD
- EADS (EU) – 16,4 miliardy USD
- Finmeccanica (Itálie) – 14,4 miliardy USD
- L-3 Communications (USA) – 13,1 miliardy USD
- United Technologies (USA) – 11,4 miliardy USD
Evropské firmy dohromady prodaly v roce 2010 zbraně za 75 miliard dolarů. Jedním z největších projektů současnosti i následujících let je stíhací letoun F-35, na jehož vývoji a výrobě se podílí Lockheed Martin, Northrop Grumman a britské BAE Systems. V současnosti je projekt pozdržen o několik let, nejenom kvůli výrobním komplikacím, ale i kvůli škrtům v americkém rozpočtu na obranu. Ve chvíli, kdy se výrobní linky rozjedou, mělo by jít o jeden z nedražších projektů v historii. Podle stávajících plánů by jenom Spojené státy zakoupily 2500 F-35 za 240 miliard dolarů. Ve chvíli, kdy se výroba rozeběhne, Lockheed by měl produkovat přibližně dvacet letounů měsíčně.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *