fbpx

Batalión Azov očami z vnútra. Rozhovor so slovenským dobrovoľníkom

prvyvpravo_Foto_archiv_Tomase

První zprava je Tomáš, slovenský dobrovolník v batalionu AZOV; Foto Anastasia Vlasova, kyivpost.com

Nie je tajomstvom, že konfliktu na Ukrajine sa na oboch stranách aktívne zúčastňujú zahraniční dobrovoľníci. O fungovaní dobrovoľníckeho bataliónu, súčasnej situácii a jeho pohľade na ukrajinský konflikt sme hovorili s jedným z nich. Rozhovor bol autorizovaný a vznikol 17. februára 2015.

Mohli by ste sa prosím čitateľom stručne predstaviť?
Volám sa Tomáš a pôsobil som vo francúzskej armáde, v 2e régiment étranger d’infanterie (2. cudzinecký peší regiment, pozn. aut.). Teraz som ako dobrovoľník v batalióne Azov a bojujem proti separatistom na východe Ukrajiny.

Ako vyzerá cesta od légie na Ukrajinu a prečo ste volili práve Azov?
Jediný dôvod pre vstup do Azovu je, že je to dobrovoľnícky batalión a ako cudzinec tam môžem fungovať, ďalej pôsobia v ostrej konfrontácii so separatistami.

Tomu rozumiem, ale Azov nie je jediný dobrovoľnícky batalión. Z najznámejších spomeniem napríklad Aidar či Donbass. Zaujíma ma prečo ste si vybral práve Azov.
O Aidare a Donbase som v tom čase nevedel. Vedel som len o Azove že regrutuje aj zahraničných dobrovoľníkov.

Koľko zahraničných dobrovoľníkov bojuje v súčasnosti v batalióne a akým jazykom medzi sebou komunikujete?
Z EU je to do pätnásť teda kde nerátam Chorvátov, tých je ešte asi plus desať Potom je tu ale zo zahraničia kopa Gruzíncov, Bielorusov a paradoxne aj veľa Rusov. Ja hovorím francúzsky, dohovorím sa aj anglicky a ukrajinsky, komunikácia pre mňa nie je problém.

Dá sa povedať, že prichádzajúci dobrovoľníci majú za sebou vojenskú minulosť? Ako by ste ako bývalý legionár posúdil úroveň ich výcviku a skúseností?
Podaktorí áno, niektorí nie. Je tu proste aj kopa chlapcov čo pred tým nikdy nebola v armáde. Čo sa týka výcviku, tak chlapcov tu učia technikám boja a podobne. Nie sme nejaká banda hlupákov so samopalmi nad hlavou typu Taliban. Poviem to tak, že máme dosť veľké úspechy na bojisku, také s ktorými by sa veľmi rada chcela pochváliť aj regulárna ukrajinská armáda.

Inak keď sme boli naposledy na strelnici, osobne ja som vystrieľal asi desať zásobníkov. V légii som na strelnici zvykol minúť tak tri a aj to boli len zásobníky na dvadsaťpäť nábojov. Pred útokom na dedinu Sherokin sme tam chodili stále na prieskum. Dokonca aj deň pred útokom sme tam boli štyria inkognito celú noc a sledovali sme pohyb separatistov. Mali sme na teplo citlivú kameru PNV.

Funguje nejaká koordinácia dobrovoľníckych práporov s ukrajinskou armádou a aké sú vaše vzťahy s armádou? Kto predstavuje vrchné velenie bataliónu?
Koordinácia je naozaj minimálna. Vzťahy, no bojujeme za tu istú vec, takže celkom v pohode. Velenie bataliónu, velíme si sami, sme síce pod ministerstvom vnútra ako národná garda ale rozhodne nám nikto nekáže, majú pred nami rešpekt keďže tam kde UA armáda zlyháva my víťazíme.

Ak tomu rozumiem správne batalión funguje značne samostatne. Nie je to ale trocha škoda, sedliacky rozum vraví, že koordinácia vedie k efektívnejšej bojovej činnosti.
To rozhodne áno ale bohužiaľ hlavne v armáde sú tupci, ktorí to moc nechápu alebo nechcú chápať, neviem.

Armáda vraj často trpí nedostatkom základného materiálu, ako ste na tom vy? Disponuje v súčasnosti Azov ťažkou technikou? Ako máte vyriešený prípadný servis?
Máme pár tankov a obrnených transportérov asi tak päť. Máme aj pár nových vozidiel Spartan, potom dáke nákladné autá čo sme si sami opancierovali a tak. Čo sa týka munície, nie je problém. Jedla a liekov je taktiež dostatok. Ukrajinská armáda, podľa toho čo som tu videl, je tiež na tom celkom OK.

Opancéřované nákladní vozidlo; Foto archiv Tomáše

Opancéřované nákladní vozidlo; Foto archiv Tomáše

Čo ľahké zbrane a výstroj? Aké je typické vybavenie príslušníka práporu? Odkiaľ beriete uniformy a pod.?
Ja osobne mám AK-74 s kolimátorom, osem granátov, 1 tzv. muchu, šesť zásobníkov a asi cez 500 nábojov, máme tu toho dosť. Uniformy máme dáke vyradené nemecké, britské aj ukrajinské. Ja osobne mám tri, jednu svoju francúzsku, jednu čo som kúpil tá je americká a ďalšiu čo som fasoval tu, tá je z Nemecka ale moc mi nesedí. Inak ak niečo chceme lepšie, musíme si kúpiť sami, lebo väčšina z toho čo fasujeme nie je nejak extra kvalitné.

Máte možnosť si za vlastné prilepšiť výstroj priamo v Mariupole alebo nakupujete inak? To ma privádza k otázke žoldu, dostávate ako dobrovoľníci nejaké peniaze?
Áno je tu armyshop. Každý jeden bojec tu má na mesiac 4000 hrivien čo je asi 200 eur . Bez ohľadu na to aký post zastáva.

Za tú dobu čo si tam, kde a kedy si zažil najtvrdšie boje a akej výzbroji separatistov typicky čelíte?
Určite keď sme preberali dediny za Mariupolom, hlavne posledné dni to dosť vrelo. Zo skupiny čo nás bolo asi päťdesiat tak štyria mŕtvy a kopa ranených. V nedeľu v noci sme šli skupinka na prieskum a vrátili sme sa v utorok o jednej ráno, chvíľku sme si pospali a o štvrtej ráno bol zasa budík, len nám obmotali žlte pásky okolo ramena aby sme sa rozoznali pri boji lepšie a začala ofenzíva. Trvalo to do piatka myslím, potom ma striedala iná skupina, my sme šli do naspäť do Mariupolu. Bol akurát Valentín myslím.

Podľa toho čo som videl sú na tom separatisti dosť dobre. Nasadili proti nám delostrelectvo, mínometná paľbu, potom tanky, mali to dobre zvládnuté. Ale udržali sme pozície, podotýkam že my z Azova. Ukrajinskú armádu som skoro nevidel.

Aké jednotky, s akou výzbrojou má vlastne v súčasnosti dislokované ukrajinská armáda v Mariupole?
Moc ich tu nie je vidieť ale keď sme boli na letisku pre muníciu, mala tam UA armáda dosť vozidiel Spartan, dáke tanky, obrnené transportéry, majú aj delostrelectvo, to som priamo nevidel ale v noci, ako sme boli niekde na hliadke tak pekne svietil Novoazovsk, keď tam posielali rusom “darčeky“.

Musím ale zmieniť aj toto. Potom čo sme po ofenzíve zaujali pozície, prišla UA armáda s dakým ich generálom či kto to bol a s novinármi. Natočili niečo akože sú tam a hneď vypadli. Úchvatný pohlaď ako sa kolóna obrnených vozidiel UA armády vracia do Mariupolu a nás tam necháva samých. Fakt na hlavu postavené.

Kde vidíte najväčšie slabiny separatistov a naopak ukrajinskej strany?
U separatistov neviem, ale UA armáda určite to že sú posraný a majú ešte aj hlúpych veliteľov.

Je to vec strachu, chýbajúcej motivácie či absencie vojenského remesla? Médiami prebehlo dosť správ aj o prebehnutí ukrajinských vojakov stretli ste sa stým osobne?
Nestretol som sa s dezerciou, podľa mňa je všetko chyba velenia a značnej neprofesionality.

Aké sú v batalióne názory ohľadom prímeria? Máte momentálne v Mariupole pokoj alebo sa občasne strieľa?
Teraz je už pokoj ale stále tu nie je stopercentné Sme pripravený, nikdy nevieme kedy môžu separatisti zaútočiť. Mariupol by veľmi radi získali.

Názory ohľadom primeria, nikto tu tomu moc neverí, máme skúsenosti že separatisti ho nedodržiavali pred tým a keď niečo spravili, tak ako keď vypálili rakety Grad na mesto, hodili to na nás, že my sme zabili svojich. Alebo že znásilňujeme ženy a zabíjame civilov z nudy. To je čistá propaganda až mi je zle.

Mariupol_k_rozhovoru_AZOV_Foto_Tomas

Mariupol, Foto archiv Tomáše

Azov sa podľa verejne dostupných materiálov na internete pomerne otvorene hlási k národnému socializmu. Je toto prevažujúce videnie sveta u celého bataliónu? Ako vidia ukrajinský členovia budúcnosť krajiny až vojna skončí?
Áno sú tu nacionalisti, ale zasa učíte nie všetci. Tak ako ani ja nie som. V prvom rade sme tu všetci kvôli celistvosti Ukrajiny.

Takže sa nepovažujete za neonacistu či nacionalistu? Píšete, že cieľom je územná celistvosť Ukrajiny. V prípade znovuzískania kontroly Kyjeva nad Doneckom a Luhanskom bude pre Azov a vás osobne ďalším cieľom Krym?
Ja nie som neonacista a už rozhodne neuznávam Hitlera ako tuto podaktorí chlapci. A čo sa týka Krymu, povedzme si otvorene že sám Azov proti oficiálnej ruskej armáde toho moc nezmôže.

49 comments
Profilový obrázek
Matej Kandrík
ADMINISTRATOR
PROFILE

Ďalší články

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

49 Comments

 • Profilový obrázek
  Ivo
  22. 2. 2015, 7:45

  Díky autorovi za velmi neobvyklý rozhovor, klobouk dolů.

  Nemůžu se zbavit otázky – proč se podobné zdroje ohledně ukrajinského konfliktu neobjevují i v mainstreamových médiích? Pohodlnost? Strach? Nekompetence?

  Trochu mi to připomíná situaci, ve které by student psal diplomovou práci výhradně s použitím sekundárních zdrojů. V akademické sféře by mu to bylo ihned náležitě vyhodnoceno, v české žurnalistice se z toho ohledně rusko-ukrajinského konfliktu stal zlatý standard…

  REPLY
  • Profilový obrázek
   Samuel Kolesar@Ivo
   22. 2. 2015, 18:14

   O Tomasovi pisali aj v slovenskych mainstreamovych mediach – aj ked omnoho bulvarnejsim a pre niekoho kto sa v problematike orientuje pomerne nezaujimavym sposobom :)
   Momentalne taktiez presla nasimi mediami sprava o slovakovi na opacnej strane…

   REPLY
  • Profilový obrázek
   Anonym@Ivo
   23. 2. 2015, 9:29

   Celý rozhovor se mi zdá jako produkt propagandy. Nic nového se z něj nedozvíme, než co užý víme z otevřených zdrojů. Nevěrohodná motivace proč pán ze Slovenska na Ukrajině proti povstalcům bojuje – „za celistvost Ukrajiny“ bojují propagandou zpracovaná Velkoukrajinci, ale ne žoldnéři. Stačí si přečíst rozhovory s Chorvaty, kteří bojují na ukrajinské straně či s Francouzi a Srby, kteří jsou na straně Novoruska. Nízký plat v Azovu – 200 euro / týdně – je proti tomu, co platí Kolomojský, nízký. Zlehčování fašizace kvetoucí v „naší dobré“ ukrajinské armádě a Národní gardě – to je asi ten hlavní důvod ‚rozhovoru‘. Cíl – my eurohujeři a američtí čípci jsme na správné straně protiruské barikády, ať si Rusáci a jejich 5. kolona melou co chtějí. Fašismus na Ukrajině není, moc se přeceňují jednotlivé výstřelky, kdyby byl, tak by nám to náš zamaskovaný hrdina upřímně řekl. Výsledek: vyprávěnce ‚Človák v Azovu‘ se nedá věřit. Je to nejspíš prefabrikát armády NATO nebo obdivovatele českého piva z Brna.

   REPLY
   • Profilový obrázek
    Matej Kandrik@Anonym
    23. 2. 2015, 10:42

    Dobrý deň,
    nemyslím si, že sa jedná o zľahčovanie „fašizace“. V rozhovore je napríklad jasne uvedené, že medzi členmi Azova sú obdivovatelia Hitlera. Žiadne zamlžovanie.

    Rozporovať môžem aj vaše tvrdenie, že rozhovor nič nové neprináša. V otvorených zdrojoch som nepostrehol, že Azov disponuje tankami.

    K motivácii a žoldu, samozrejme dôverihodné sa vám to zdať nemusí. Informácie sú to ale z prvej ruky. Tomáš je reálna osoba, to som si pred rozhovorom s ním prirodzene overoval. Napr. fotografiu DIY opancierovaného nákladiaku mi urobil na požiadanie a overil som si, že sa nebola stiahnutá s internetu.

    s pozdravom

    autor

    REPLY
    • Profilový obrázek
     dvorava@Matej Kandrik
     23. 2. 2015, 20:55

     Zkuste někdy číst Ukrjainské svodky na Nové republice nebo na Kosa zostra (vlkovobloguje), nebo u pramene u Strelkova či RusVesna.su Že má Azov tanky psali jejich redaktoři již před měsícem a před týdnem znovu – naposledy je Azov nasadil při průzkumu bojem v Širokynu u Mariupolu. Takže opravdu nic nového.

     REPLY
    • Profilový obrázek
     Ellen@Matej Kandrik
     29. 3. 2015, 21:29

     Marně jsem čekala na zcela logický dotaz na slováckého žoldera, který prý bojuje „za celistvost Ukrajiny“: jak z pohledu občana Slovenska, tj. státu vzniklého separatistickým rozhodnutím slováckého národu, kterému bylo umožněno se oddělit bez války „za celistvost Československa“, – jak s pohledu občana takového státu vypadá upřednostňování ideji celistvosti před životy lidí? A také by zajímalo, jak pan dobrovolník vnímá jeho boj za ideu separatistické obyvatelstvo? Nedodali by takové dotazy na objektivitě podání materiálu?

     REPLY
   • Profilový obrázek
    VK@Anonym
    23. 2. 2015, 17:54

    Také bych to tipoval na autorskou beletrii a nikoli skutečný rozhovor, byť plus mínus by situace v batalionu Azov mohla odpovídat skutečnosti. Informací o situaci a stavu na Ukrajině jakož i Novorusku je spoustu a z nich není problém sestavit rozhovor, který s touto již známou situací z 99% koresponduje.

    Jde pouze o řadu detailů, chybiček v textu, jako je například ta v poslední otázce „Takže sa nepovažujete za neonacistu či nacionalistu? PÍŠETE, že cieľom je územná celistvosť Ukrajiny.“

    Normálně bych napsal tak jak si například přepisuji záznam z diktafonu, tedy „ŘÍKÁTE, že cielom…“. Pokud však píši beletrii zcela přirozeně mě napadne jako první slovo „PÍŠETE“ (pokud já jako autor píši z hlavy tak jak mi Můza dovoluje).

    Účel článku spatřuji v tom, že ukazuje příběh, tedy poutavým způsobem ukazuje, že i na druhé straně jsou správní chlapíci, co to myslí hezky a za druhé podsouvá, že v Azovu vlastně žádní cizinci kromě těch co mají se zlým Rusem přímé zkušenosti (včetně Rusů samotných), vlastně nejsou.

    Dle mého názoru si autor článku jen tak sofistikovaně hraje a zkouší co to udělá, nebo přímo plní zakázku za žold CIA. Jeho kmenová vysoká škola tomu odpovídá.

    Nakonec americká ambasáda musí proti blogerům nasadit minimálně intelektuálně rovnocenné protihráče. Tupým mainstreamovým redaktorům s jejich ještě tupější propagandou už věří jen úplní idioti, nebo lidi co se o věc naprosto nezajímají a jen tak něco z té telive zaslechnou a z toho si udělají zcela povrchní obrázek, že ten Putin tam napadl tu hodnou Ukrajinu. Většina chytřejší populace už velmi kriticky posuzuje důvěryhodnost a logičnost informací a to právě z blogů a to včetně již významné skupiny českých poslanců a senátorů z celého spektra a to je pro naše přátele z USA nežádoucí.

    Jinak podobné zase proruské vymyšlené články jsem zaznamenal v létě, například o tom motorkáři jak jel přes Afriku, Irák, Rusko a Ukrajinu až domů do Čech. Tu cestu určitě absolvoval, ale ty příběhy, například o tom jak ho na ukrajinském blokpostu kontroloval anglicky mluvící černoch v ukrajinské uniformě, tak to byly fakt slušné bludy.

    Tedy závěrem. Drahý autore smyšleného rozhovoru. Dobrá práce, ale polepši se, máš v tom chybky.

    REPLY
    • Profilový obrázek
     Matej Kandrík@VK
     23. 2. 2015, 19:10

     Dobrý večer,
     máte postreh ale do budúcna doporučujem uplatniť occamovu britvu. Rozhovor bol realizovaný skrz mailovú komunikáciu. Nie je to ideálna možnosť. Keď ale nie sú finančné prostriedky a váš respondent sa nachádza v bojovej zóne je to lepšie ako nič. „Píšete, že cieľom..“ je uvedené lebo Tomáš svoje odpovede skutočne písal.

     Konšpirácia sa nekoná, rozhovor je autentický.

     REPLY
     • Profilový obrázek
      dvorava@Matej Kandrík
      23. 2. 2015, 20:58

      Rozhovor uznám za autentický, až se k němu někdo přihlásí bez masky na tváři. Fotky Azova uveřejněné na jejich FB i na jiných místech internetu ukazují čisté nácky bez masek. Do té doby je to pro mne propagandistické falsum s mnoha chybami a vadnou logikou.

      REPLY
     • Profilový obrázek
      VK@Matej Kandrík
      23. 2. 2015, 21:26

      Tak dobře. Pouze jsem vznesl pochybnosti. Nic jiného také nelze, ale už jen tvrzení, že šlo o mailovou korespondenci (rozhovor je veden skutečně jako rozhovor, následující otázky v principu navazují na předchozí odpovědi), tedy nemohlo jít o soustavu otázek a následnou hromadnou odpověď na add. jednu, druhou, třetí.

      Tedy mám to chápat tak, že jste jedním mailem poslal otázku druhým dostal odpověď, třetím položil další otázku, atd…???

      Dost nedůvěryhodný způsob vedení rozhovoru. Kdyby jste alespoň odpověděl, že jste si psali skrze nějaký diskusní portál, tak to by bylo akceptovatelné.

      Ale odpovězte drahý příteli na jinou otázku. Je to jistě zajímavý příběh. Jak jste s tím bojovníkem seznámil, to Vám jen tak napsal mail? Nebo jste si ho sám v seznamech batalionu Azov našel a navázal s ním jakožto rodákem ze Slovenska kontakt? A jak jste to prosím udělal? Nebo Vás seznámil nějaký přítel?

      Jak si můžete být jist, že s vámi nekorespondovala například kozatá sociální pracovnice, která si pouze krátila dlouhou chvíli při čekání na dalšího klienta?

      A nakonec, jak tedy konkrétně jste s tím bojovníkem ten rozhovor „mailovou korespondencí“ vlastně vedl???

      Publikovaný rozhovor připomíná pohádku pro děti na spaní s úvodem „Bylo nebylo dávno tomu, žil byl (kde se vzal tu se vzal) jeden statečný chasník, který pro nic za nic se rozhodl, že zabije zlého draka a osvobodí princeznu. Cestou potkal spoustu dobrosrdečných kouzelných dědečků a nakonec všechno dobře dopadlo a pohádky byl konec“.

      Tedy kdyby jste poskytl alespoň pár trochu důvěryhodných odpovědí na mé výše uvedené dotazy.

      REPLY
    • Profilový obrázek
     MatejKandrik@VK
     24. 2. 2015, 9:33

     Na Tomášovu existenciu som bol upozornený známym, ktorý ju objavil v tomto článku http://www.novayagazeta.ru/society/67040.html.
     Začal som sa bližšie zaujímať a objavil tento článok http://www.cas.sk/clanok/264658/pripad-hodny-kriminalky-mladik-zinscenoval-samovrazdu.html , ktorý mi potvrdil reálnosť jeho osoby.

     Následne som vyhľadal jeho Facebook profil(ktorý tu zverejňovať nebudem, kto chce a dá si námahu nájde ho sám). Oslovil som ho s ponukou či by serveru nechcel poskytnúť rozhovor. Súhlasil, na čo som mu poslal word dokument s otázkami. Odpísal mi a na základe jeho odpovedí som rozviedol ďalšie otázky, ktoré som mu znova zaslal.

     Môže sa vám to zdať divné ale bola to najjednoduchšia forma realizácie. Tomáš pokiaľ je mi známe disponuje len internetom v mobile a možnosť stiahnuť si otázky, odpovedať a odoslať mu vyhovovala.

     V priebehu našej komunikácie sním vyšiel aj článok http://www.topky.sk/cl/10/1455687/Spoved-slovenskeho-legionara-z-ukrajinskeho-frontu–Ked-je-toto-svet–neviem–co-uz-moze-byt-peklo-

     Zo všetkých náznakov komunikácie s ním mimo otázky rozhovoru, fotografií a príspevkov na jeho FB profile a mediálneho šumu okolo neho som presvedčený, že sa jedná o autentickú osobu a že rozhovor som viedol s Tomášom a s nikým iným.

     REPLY
     • Profilový obrázek
      VK@MatejKandrik
      25. 2. 2015, 8:25

      Díky za odpověď, jak jsem psal hned na začátku, po obsahové stránce rozhovor vypovídá z 99% o realitě na straně Azova. Nicméně by se bojovníci idealisté měli krapet seznámit z realitou za koho vlastně bojují.

      Třeba pěkný příklad situace je v článku a zejména v diskusi zde:
      MÍR NA UKRAJINĚ? TA SE „PŘIPRAVUJE NA PLNOCENNOU VÁLKU“
      http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5573-mir-na-ukrajine-ta-se-pripravuje-na-plnocennou-valku-s-ruskem-a-dozaduje-se-od-zapadu-dodavek-smrticich-zbrani

      Ona to opravdu již přestává být sranda. K třetí světové je krůček a takoví jako uvedený slovenský hrdina ji, aniž by věděli co činí, mohou spustit velmi rychle.

      Už jenom skutečnost jasně patrná z videí z obou stran.

      Za Porošenka bojují nedospělí zblblí mladíci bez životních zkušeností a tím pádem schopnosti chápat dění okolo sebe v širších souvislostech, v řadě případů z řad fotbalových fanoušků (nejde o ty fodbality, kteří poctivě trénují aby vyhráli zápas, ale o jejich fanoušky, ketří v řadě případů o poctivém přístupu k životu nemají ani páru) a mladíci co je do armády odvedli násilím.

      Na straně Novorusije bojují v převážné míře čtyřicetiletí až padesátiletí fotrové od rodin co chrání své syny a vnuky. V řadě případů jde o veterány z Avganistánu s bohatými bojovými zkušenostmi, kdy v tuto chvíli jsou ochotni za své potomky padnout s vědomím, že nasadit pro toto svůj život, je jejich zcela, od věku věků, přirozený úděl, pokud taková situace ohrožení existence kdy v minulosti nastala.

      Porošenkovo armádě pomáhají ve velení buď nikdo (Ukrajinští padesádníci se bojovými zkušenostmi tu válku nevidí jako smysluplnou) nebo specialisté ze zahraničí – speciální jednotky anglosasů, jejichž útočná válka to ve skutečnosti je, ale to zejména za slušný žold .

      Novorusiji nepochybně ve velení pomáhají inkognito důstojníci Specnas-GRU Ruské federace, kteří jsou však rovněž značně motivovanější než poradci Porošenkovo armády.

      Na západní Ukrajině to zatím mezi obyvateli vře. Tam to nedopadne dobře. Takový malý vhled, co se děje mezi lidem naleznete zde:
      „Ukrajina. Země určena k likvidaci“
      http://vetvicka.blog.idnes.cz/c/446820/Otresne-chovani-Palestyncu-a-Zydu-k-synkum-z-Moravy-a-Cech.html

      To co zde píši platí i pro Vás drahý kolego ze studia strategií v Brně. Popřemýšlejte o tom jaké hodnoty vlastně zastáváte.

      – stranu, která rozvrátila a nadále rozvrací tradiční evropskou (převážně katolickou) kulturu v celospolečenskou dekadenci, rozvrat rodiny a hašteření,

      nebo

      – stranu, která na troskách bolševismem rozvrácené převážně pravoslavé kultury znovu vrací životní hodnoty do stavu, který vytváří předpoklady pro smysluplný a plnohodnotný život

      Přečtěte si o tom kdo stál na majdanu:
      „Majdan očima Bekutu“
      http://www.novarepublika.cz/2015/02/majdan-ocima-berkutu.html

      REPLY
     • Profilový obrázek
      VK@MatejKandrik
      25. 2. 2015, 8:29

      špatný odkaz na článek o situaci na Ukrajině, zde je oprava:
      „Ukrajina. Země určena k likvidaci“
      http://vetvicka.blog.idnes.cz/c/448190/ukrajina-zeme-urcena-k-likvidaci.html

      REPLY
     • Profilový obrázek
      Matej Kandrík@MatejKandrik
      25. 2. 2015, 17:43

      Na miesto blahosklonných doporučení o hodnotovom vnímaní sveta by som od Vás skôr očakával ospravedlnenie za obvinenia a absurdity o žolde CIA a vymyslenej rozprávke „rozhovore“.

      No ale každý podľa svojich možností a schopností milý nekolega anonym.

      REPLY
     • Profilový obrázek
      VK@MatejKandrik
      25. 2. 2015, 20:36

      Pane autore,

      na „blahosklonných doporučení o hodnotovom vnímaní sveta“ pro Vás musím trvat.

      Vaše argumenty, které by měly dokázat, že se jedná o autentický rozhovor, mne zcela 100% nepřesvědčily, minimálně v tom smyslu, že jste i Vy sám nenaletěl na zástupce propagandy, jehož úkolem je vytvářet dobré jméno o současném Kyjevském režimu, což nakonec i Vy sám připouštíte.

      Co se týče omluvy za vznesení názoru o Vašem žoldu ve službách CIA, pokud jste to vzal osobně a trváte-li na tom, prosím omlouvám se, pakliže to není pravda. Šlo pouze o akademickou úvahu v rámci diskuse.

      Jistě jako student Vašeho oboru jste obeznámen s elementárními prognostickými metodami. V tomto případě metodou Delphi, z jejíchž principů naše diskuse vychází, kdy jste předpokládám rovněž obeznámen i s důvodem vyvinutí její metodiky. Potom bylo vznesení mé úvahy o vašem žoldu CIA zcela legitimní, kdy Vaše převedení této teoreticky možné skutečnosti do osobní roviny ve smyslu vyžadování omluvy, je naopak naprosto nelegitimní požadavek. Právě kvůli takovýmto reakcím na názory jednotlivých účastníků nad předmětnými tématy vedených panelů, byla tato metoda vyvinuta. To proto aby bylo diskutérům umožněno cela odosobněné, zcela neomezené názorové spektrum vyjadřování nad zadaným obsahem. Rozhodně jsem možnost, že můžete být placen CIA, což nadále trvá, neformuloval jako osobní potažmo vulgární útok.

      Stejným způsobem mohu, ve Vašich očích, v rozsahu možností této elektronické diskuse, zcela legitimně být naturalizovaný Rus původem z Českoslovenka ve službách GRU, který s Vámi právě komunikuje ze svého terminálu z Moskvy přes v Čechách umístěný proxi server.

      Co se týče konečného výstupu, lze konstatovat, že po stránce předmětu diskuse došlo k 99% názorovému ztotožnění co do pravdivosti skutečně Vámi provedené komunikace s osobou uvedenou v článku, ale to pouze v rámci hranic možné mohutnosti tohoto informačního kanálu, co se možností ověření pravdivosti všech podstatností týče, jak identity nás jako diskutérů, jakož i identity předmětné osoby bojovníka.

      Pro Vaši osobní potřebu Vám zde poskytuji odkaz na článek „Svědectví bývalého příslušníka vojenské kontrarozvědky VKR“ o tom, jak pro vytipovaný subjekt, zcela bezděčně probíhají náborová jednání stran zahraničních zpravodajských služeb. To proto, že se zdáte býti bystrým mladíkem, který by se na seznamu takovéhoto zahraničního agenta mohl hravě ocitnout. http://aeronet.cz/news/jak-funguji-americke-vyzvedne-sluzby-v-cesku-jak-americane-ziskavaji-spolupracovniky-v-nasi-zemi-proc-ma-bis-svazane-ruce-svedectvi-byvaleho-prislusnika-vojenske-kontrarozvedky-vkr-exkluzivne-pro/

      S pozdravem třeba zase někdy v nějaké diskusi.

      REPLY
    • Profilový obrázek
     Ellen@VK
     29. 3. 2015, 21:43

     Pane VK, jedině Vám povím k tomu černochovi – známí z Novoruska tvrdí, že fakt bylo jich tam v letě hodně.

     REPLY
    • Profilový obrázek
     Fok@VK
     26. 2. 2017, 11:30

     Není pravda, co píšete, nevyhodnotil jste to objektivně. Rozhovor je veden velmi střízlivě, bez jakýchkoli ideových frází, naopak s řadou detailů, jež potvrzují autenticitu. Je ovšem vysoce pravděpodobné, že si povídali pouze po mailu! Všechno tomu nasvědčuje. Osobně se tomu Slovákovi divím, že mu nevadí bojovat vedle vyznavačů Hitlera. Ještě méně je pochopitelné, že na straně separatistů taky bojují žoldáci, např. Srbové. Ti už musí být úplně vypatlaní, bojovat vlastně za Putina, novodobého ruského cara, kterému právo a spravedlnost nic neříká. Viz krádež Krymu.

     REPLY
  • Profilový obrázek
   čen@Ivo
   23. 2. 2015, 9:36

   Vlkovobloguje, tam najdete dostatek pokud možno objektivních zpráv z Ukrajiny. Myslím si, že opravdu poctivě objektivních. Proč se Tomáš nestará raději, co je u něj doma? Může coby žoldák bojovat ve jménu vlády, která vraždí ve velkém své obyvatele, ale Ukrajina se právě proto už nikdy nespojí, lidé, proti kterým Tomáš bojuje, dnes nenávidí ukrajinskou vlajku. A Tomáš by si měl uvědomit, že lidé, které zabíjí, jak říká separatisté, bojují za své domovy a rodiny, za svůj život, ne jako Tomáš, za žold. A žoldáci vždy byli a budou v každém ohledu nic než verbež.

   REPLY
   • Profilový obrázek
    Anonym@čen
    23. 2. 2015, 11:21

    Žold 200 eur měsíčně. LOL. Věru mocná motivace nechat se zabít, že? Připustit, že je tam prostě z přesvědčení, by už vedlo k příliš silné kognitivní disonanci, což? :)

    REPLY
   • Profilový obrázek
    dvorava@čen
    23. 2. 2015, 21:01

    Naprostý souhlas! Žoldák je verbež, když bojuje za oligarchy. A verbež je i redaktorskej, který to podporuje a nezmůže se na kritické otázky. To je také verbež!

    REPLY
  • Profilový obrázek
   Doppler@Ivo
   23. 2. 2015, 19:31

   Důvodů proč takových zdrojů moc není vidím v tom, že málokterý novinář bude brát takový pomatený zdroj za relevantní, navíc to může být účelně šířená propaganda samotného praporu Azov, tím si nikdo nemůže být jist.
   Tento bojovník navíc už nejspíše působí v třetí ozbrojené složce, vycházím z toho, že má za sebou službu i ve slovenské armádě. Za koho a kde bude válčit za rok?

   REPLY
   • Profilový obrázek
    jesua@Doppler
    26. 2. 2015, 10:31

    motivace toho mladika je zrejma – ani ji nejak nezakryva (radsej budem tu bojovat ako na SK susne sparat v nose v krcme, presneji a pravdiveji v base) a jeste i v odkazovanych clancich se doctete, ze na SK ho cekaji nejake zlehka potize se zakonem.

    REPLY
 • Profilový obrázek

  […] Celý článek najdete na onwar.eu […]

  REPLY
 • Profilový obrázek

  […] Celý článek najdete na onwar.eu […]

  REPLY
 • Profilový obrázek
  Martin
  23. 2. 2015, 9:46

  Matěji, zkuste to poslat i k Markétě na Konflikty. Bude k tomu zajisté „dobrá“ oponentura ;)

  REPLY
 • Profilový obrázek
  ff
  23. 2. 2015, 11:09

  Je to bastard a smrad, ako vsetci zoldaci na svete. Keby nebolo zoldakov a vojakov, nebolo by vojen – jednoduche ako facka.
  Ludia su totalne vymleti a hlupi, ze nechaju zarabat a vobec existovat zbrojarske fabriky a cely priemysel. Stacilo by podrezat niekoho z rodiny u vsetkych , ktori rozhoduju o nakupe zbrani. Trebars Glvacovi podrezat jedno decko a hned by si rozmyslel , ci bude nakupovat zbrane.
  Kazde jedno smradlave hovado ked chce bojovat, nech ide na odlahle miesto, tam vyzve supera a nech si to rozdaju a kludne sa medzi sebou vyzabijaju. Ved aj tak to nie su ludia , ale bezcitne netvory

  REPLY
  • Profilový obrázek
   František Šulc@ff
   25. 2. 2015, 16:59

   Ad ff: Mírněte se ve výrazech, nebo budu předmětné části Vašich komentářů mazat. Existují zde určitá pravidla. Buď je respektujte, nebo sem nechoďte.

   REPLY

Nejnovější komentáře