fbpx

Symboly, ach ty symboly

Pobavil mně tenhle týden Dušan Rovenský, jehož texty znáte i z OWOP. Má svůj blog a přišel na něm se skandálním odhalením. Jestli jste jej nečetli, máte nyní šanci. V MF Dnes se objevil text o tom, že součástí posledního čísla časopisu Fakta a Svědectví je i kalendář a na jednom listu (konkrétně vztahujícím se k říjnu) je vlajka Hitlerjugend a svastika. A Dušan reagoval na tento „skandál“ svým „protiskandálem“, protože

V poslední době se jakoby roztrhl pytel s různými „lovci nacistů“, kteří zřejmě chtějí za každou cenu kráčet v šlépějích Simona Wiesenthala. Jejich počínání je však spíše trapné, než záslužné. Tak jsem si i já dovolil přinést jedno „naprosto šokující a skandální“ odhalení, čímž se ze mě zřejmě stal investigativní novinář (kvalitou poplatný české kotlině)… Pokud vyrazíte v kterémkoli českém nebo moravském městě ven, pravděpodobně kolem tohoto „nebezpečného“ symbolu, dříve či později, projdete. Nejedná se totiž o nic jiného, než znak 272. pěší divize (později 272. divize lidových granátníků) Wehrmachtu, která ho užívala v letech 1943 – 1945. Říkáte si, co dělá tento znak v našich ulicích? Dnes je totiž logem „jedné nejmenované banky“.

Symboly, symboly, symboly

A autor pak vysvětluje, jaká je historie tohoto znaku, odkud pochází, proč jej měla zmíněná jednotka ve znaku, proč jej používá banka a proč na tom vlastně není nic špatného. Nechci vůbec zlehčovat problémy, které tato země má s neonácky a dalšími podobně smýšlejícími, kteří vědí, jak by měl ten náš svět vypadat, respektive, kdo má právo po něm chodit a kdo nikoli, kdo má právo mluvit a kdo nikoli a kdo tedy patří do toho sociálního konstruktu zvaného národ a kdo nikoli. Ani Dušan tuto hrozbu nechce zlehčovat. Ale musím s ním souhlasit, že se nic nemá přehánět. Vždy by se měl používat zdravý rozum, zlý úmysl by měl být tvrdě trestán a s lidskou blbostí zacházeno shovívavě, protože se potrestá sama.

3 comments
Profilový obrázek
František Šulc
ADMINISTRATOR
PROFILE

Ďalší články

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

3 Comments

  • Profilový obrázek
    jahja
    10. 1. 2010, 7:51

    Díky autorovi, díky panu Rovenskému! Jak bylo řečeno symboly byl, je, (doufejme že nebude) problém svojí velikostí poplatný české kotlině. Dodám obligátní, nechci problém propagace jedné z největších ničemností 20 století zlehčovat, moje rodina má velmi truchlivé vzpomínky na vládu jedné strany té, která o sobě tvrdila že nastolí tisíciletou říši. O to větší překvapení byla hysterické reakce představitelů rezortu ( doporučuji, vedle známých kroků ministra obrany, přečíst reakce velitele Společných sil v podání p. Gazdíka) kteří svůj charakter, hodnotový žebříček, morální kvality a profesní profil budovali především za vlády té další „strany“ která si, pod rouškou vlády lidu, svojí ničemností nezadala s fašismem. Nabízí se srovnání s Německem, viz nedávný problém s bombarováním údajných teroristů v Afghánistánu a následná reakce tehdejšího ministra obrany který do krve bránil „své“ vojáky. To že výsledkem bylo skandální odhalení, v němž se profesní selhání šla ruku v ruce se zatajováním informací, vedoucí v konečném důsledku, kromě jiného, k rezignaci vrchního inspektora (CHODa) je věc jiná. V každém případě naprosto odlišná forma a přístup k řešení problému. Asi máme i v této oblasti co dohánět, překonat „českou kotlinovatost“, abychom nedopustili situaci kdy novinář, potažmo s máslem na hlavě v podobě poslíčkování komunistické „zhovadilosti“ řídí chod resortu obrany. Nebo to bylo (je) vše jinak? Máme si klást otazku :“Qui bono?“, či snad :“ Kdo chce psa bít, hůl si najde?“

    REPLY
  • Profilový obrázek
    Emil Frída
    10. 1. 2010, 8:58

    to jahja: Možná byste měl vědět, že pan Gazdík byl v době totality soudruhem Gazdíkem píšícím pro vojenské tiskoviny vydávané v působnosti Hlavní politické správy ČSLA. Jak psát, to se mj. naučil v zemi, kde zítra znamenalo včera. Když si to promítnete do širšího historického kontextu, je vlastně takovým Emanuelem Moravcem české publicistiky. Bývalý zuřivý komunista odhalující a nemilosrdně tepající nešvary demokratické armády píšící pro bulvárně-pravicový deník Mladá fronta Dnes (ano mezi zítra a včera je Dnes). Jeho snažení se podobá činnosti Alfreda Redla. Ten neúnavně odhaloval špiony v rakousko-uherské armádě. Dělal to proto, aby od sebe odvrátil pozornost, protože sám byl agentem pracujícím za odměnu pro nepřátele habsburské monarchie. Možná právě proto se na panosoudruha Gazdíka hodí i to, co prohlásil František Josef v reakci na Redlovu aféru: „Tak to jsou ty nové časy! A co ty kreatury, které přinášejí? V našich starých dobách bylo něco takového zcela nemyslitelné!“

    REPLY
  • Profilový obrázek
    Dušan Rovenský
    10. 1. 2010, 16:38

    Jak jsem už psal v diskuzi pod článkem na mém blogu, jeden můj bývalý kolega mi kdysi vyprávěl o tom, jak na vyvedení v Boleticích (před listopadem 1989) jejich útvar navštívil soudruh Gazdík (toho času v důstojnické hodnosti a redaktor časopisu Obrana lidu). Udělal pár rozhovoru s vojáky a následně vydal článek ve kterém se (mimo jiné) psalo: „20. tankový pluk cvičí a zlověstné čáry AWACSu jsou na obzoru…“

    REPLY

Nejnovější komentáře