Velitel je fyzická osoba, která realizuje proces velení samostatně nebo za pomoci štábu. Konkrétní povinnosti, odpovědnost i pravomoc velitele jsou vymezeny vojenskými řády a předpisy. V kolektivním orgánu velení zaujímá velitel rozhodující postavení.
V současné praxi realizují velitelé na nižších organizačních stupních velení samostatně, na vyšších stupních, v závislosti na rostoucím rozsahu a složitosti velení, je velitelský orgán složen z více osob. Složitost společenské a materiální stránky vojenství vyžaduje, aby byl velitel všestranně politicky i odborně připraven plnit úkoly přípravy i vedení ozbrojeného zápasu na svém stupni. To vyžaduje, aby zejména:
- byl ideově přesvědčeným, politicky vyzrálým, aktivním realizátorem politiky KSČ,
- byl vysoce ukázněným a přesným v práci,
- přistupoval k plnění úkolů iniciativně a samostatné,
- projevoval velitelskou vůli a měl vysoké organizační schopnosti,
- měl odpovídající schopnosti vychovávat podřízené,
- byl všestranně odborně připraven.
Velitel socialistické armády je řídícím pracovníkem, politickým vedoucím podřízených, který zodpovídá za realizaci vojenské politiky strany vyjádřené zejména v řádech, předpisech a stranických usneseních. Proces velení uskutečňuje na základě využívání leninských principů obrany socialistické vlasti v konkrétních podmínkách svého funkčního postavení (principy řídící práce leninské, principy výstavby socialistické armády). Ve své práci se zejména opírá o stranickou a svazáckou organizaci, o politický aparát a ROH; při řízení podřízených využívá metod a forem vědeckého řízení.
Pramen: NOSEK, V. aj. Malá encyklopedie vědeckého řízení. 1.vyd. Praha: Naše vojsko, 1976
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *