Diplomatické mise Spojených států se po více než týdnu dnes otvírají s výjimkou Jemenu a Pákistánu. Důvodem jsou údajně trvající konkrétní teroristické hrozby. Zároveň se objevují nové detaily, proč k bezprecedentnímu uzavření diplomatických misí došlo.
Podle všeho tajné služby zachytily komunikaci mezi dvěma vrcholnými představiteli Al Kajdy Ajmána Zaváhrího a šéfa jemenské „filiálky“ teroristické organizace Násira Vuhajšiho. Ten měl nástupce Usámy bin Ládina Zaváhrího seznamovat s plánem na teroristický útok, který se chystá provést. Podle CNN teroristé používali jakýsi kódovaný systém, který umožňuje připojení většího množství lidí, jakousi telekonferenci.
The Daily Beast reported Wednesday that al-Zawahiri, al-Wuhayshi and other al Qaeda leaders spoke via a conference call, but officials continue to insist to CNN that there was no traditional conference call.
Eli Lake, one of the Daily Beast reporters, said later on Wednesday, in an appearance on CNN, that the terrorist gathering was „not a telephone conference call“ but rather „a kind of remote conference where people are in.“
V polovině tohoto týdne uplynulo 15 let od 7. srpna 1998, kdy teroristé napojení na Al Kajdu provedli útoky v Tantánii a Keni, při kterých zahynuly stovky lidí. Tehdy ještě o Al Kajdě a Usámovi bin Ládinovi věděli vesměs jen lidé, kteří se terorismem zabývali. Tři roky poté již celý svět. Vzhledem k tomu, že teroristické útoky v sobě často skrývají symboliku, panovaly obavy, že nějaká spektakulární akce se má odehrát letos právě 7. srpna. I proto byly mise uzavřené celý týden.
Místo toho provedl jeden z řady útoků proti teroristům v Jemenu na dálku ovládaný letoun (UAV). Zahynulo při něm sedm údajných teroristů napojených na Al Kajdu. Nešlo o unikátní moment. Poslední akce na dálku proti teroristům se odehrála včera a zemřeli při ní další dva údajní teroristé (slovo „údajní“ používám pro to, že se zprávy dají jen těžko ověřit a zároveň odpůrci útoků na dálku ovládanými stroji tvrdí, že při nich umírají lidé, kteří nemají s terorismem nic společného).
Od 27. července letošního roku proběhlo v Jemenu devět protiteroristických akcí s pomocí UAV, což je jedna za necelé dva dny. Za letošek sice počet podobných operací oproti předchozímu roku poklesl, ale přesto jde stále o poměrně vysoká čísla – loni proběhlo 42 útoků, letos zatím 21. Jádro teroristů v Jemenu však zatím odolává.
Although six senior AQAP operatives, including the group’s deputy emir, Said al Shihri, were killed in strikes in Yemen in 2012, the group’s top leadership cadre remains intact. Just two weeks ago, AQAP confirmed that al Shihri, a former detainee at Guantanamo Bay, was killed; he is thought to have died or to have been seriously wounded following a strike in October 2012.
The US has targeted not only senior AQAP operatives who pose a direct threat to the US, but also low-level fighters and local commanders who are battling the Yemeni government.
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *