fbpx

Bezpečnostní monitor 2.5.-8.5. 2016

monitor

,,NATO se snaží o destabilizaci Kavkazu.“ Tato slova použil ruský ministr zahraničí v rámci konání společného cvičení vojáků Gruzie a Aliance. To nese název Noble Partner a zúčastní se ho na 1300 mužů a žen.

Polské ministerstvo obrany pokračuje v nákupech. Novou akvizicí polských ozbrojených složek bude 64 kusů 120mm samohybných děl a 32 kusů velitelských dělostřeleckých vozidel. Technika bude vyrobena konsorciem HSW, které většinově vlastní polská vládní organizace na vyzbrojování.

Pozadu nezůstává ani Turecko. To začalo s výstavbou první výsadkové lodě typu LPD. Tímto však snahy nekončí, Turecko totiž plánuje postavit letadlovou loď. Experti na tureckou politiku ovšem pochybují o uskutečnění tohoto programu z důvodu přehnaných politických ambicí.

Situace v Afghánistánu se pro spojence a samotné Afghánce nevyvíjí dobře. Ruku v ruce se zhoršující se bezpečnostní situací jde také nepřehlednost rules of engagement a jejich přílišné zpolitizování. Situaci navíc zhoršuje negativní pohled občanů Západu na tuto misi.

Rusko a USA se budou snažit zvýšit míru spolupráce v Sýrii. Za prioritu obě strany označily konec násilí a politickou dohodu na dalším postupu. Moskva a Washington požadují, aby všechny strany konfliktu přestaly útočit na civilisty a infrastrukturu.

USA vyslaly do Jemenu tým rozvědčíků jako pomoc pro Spojené arabské emiráty v jejich boji proti místní odnoži al-Kajdy. Spojené arabské emiráty požádaly USA o další pomoc před plánovanou ofenzívou. V boji proti AQAP už Emirátům poskytují zpravodajskou, lékařskou a leteckou podporu.

Kolumbijská vláda se rozhodla použít letecké údery proti táborům výrobců drog a proti nelegální těžbě zlata. Důvodem je dle vlády stupňování ofenzívy proti teroru z řad drogových kartelů, jejichž zničení je považováno za prioritu pro zlepšení národní bezpečnosti.

3 comments

Ďalší články

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

3 Comments

 • Profilový obrázek
  Satai
  9. 5. 2016, 21:57

  LPD neni pristavaci platforma pro letadla namornich sil (to by odnekud startovala, na platforme pristavala a hromadila se tam?) ale vysadkove plavidlo, ktere nese i vrtulniky a VTOLy.

  REPLY
  • Profilový obrázek
   Samuel Kolesar@Satai
   9. 5. 2016, 23:10

   Díky, samozřejmě máte pravdu :) V článku jsme to opravili.

   REPLY
 • Profilový obrázek
  Hery
  10. 5. 2016, 13:32

  Me zarazil vyraz 120mm samohybna dela. Podle odkazu by se melo jednat o 120mm samohybne minomety RAK, coz rozhodne dela nejsou.

  REPLY

Nejnovější komentáře