fbpx

Salerno pod palbou

V sobotu 16. června zveřejnil deník The Washington Post znepokojivou zprávu, ve které je jasně naznačeno, že útok na předsunutou operační základnu (FOB) Salerno v provincii Chóst z 1. června 2012 mohl být podstatně horší, než naznačovaly původní zprávy. Na webové stránce Regionálního velitelství Východ (RC-E) se objevilo toto:

Afghan and coalition forces successfully repelled an attack on a forward operating base in Khowst province today. At around 1 p.m., several insurgents wearing suicide vests attacked the FOB in Khowst. Afghan and International Security Assistance Force service members successfully repelled the attack and secured the base. Reports indicate fourteen insurgents were killed in the attack. At this time there are no reports of ISAF fatalities.

Je celkem pochopitelné, že RC-E mělo snahu vydat co nejrychleji uklidňující prohlášení, ale fakt, že tato informace byla ještě podpořena podobnou (téměř stejnou) zprávou i následující den, pokládám za zvláštní. Chápu potřebu udržovat zdání síly a stability pro potřeby psychologických operací, ale takovéto zdání se velice rychle obrátí proti silám NATO, jakmile bude vyvráceno. A vytvoří se tak precedent: „Když dokážou lhát o tomto, pak dokážou lhát o čemkoliv“, který nebude možné odčinit ani úspěšnou kampaní proti povstaleckým buňkám v oblasti, protože každý úspěch bude zpochybňován.

Ale zpět k útoku na FOB Salerno. Článek, který přinesl Washington Post a následně také analýza portálu The Long War Journal hovoří o tom, že se útoku zúčastnilo nejen už zmíněných 14 sebevražedných útočníků, ale také nejméně jeden nákladní automobil s improvizovanou výbušninou. Jak se píše v článku LWJ:

Initial summaries of the complex attack indicated that members of the Taliban, including several individuals wearing suicide vests, had launched a coordinated assault that breached the perimeter of the American facility. A suicide bomber rammed a vehicle packed with explosives into the base’s fence, and attackers entered through the gap. The insurgents were then „neutralized“ by US and Afghan forces, according to a Regional Command – East spokesman. Fourteen militants were killed in the assault. International Security Forces (ISAF) personnel were initially reported to have „suffered minor wounds“, but none were killed during the attack. One soldier died three days later from wounds suffered during the incident, however.
Photos of the aftermath show considerable damage, including caved in roofs of the base’s large dining facility (DFAC) and post exchange (PX). An RC-East spokesman has specified that the damage to the facilities was a result of the large blast wave from the initial car bomb.
„The insurgents only made it roughly 50-60 meters inside the FOB before they were engaged and taken down,“ explained the military spokesman. „The damage the DFAC and PX sustained [were] from the concussion of the blast,“ which was estimated to include 1,500-2,000 pounds of explosives.
In addition, the RC East spokesman revealed that the attackers were wearing uniforms of both the Afghan National Security Forces and the US Army. The spokesman also stated that seven civilians were killed, all of them inside the wire, on the premises of the base.“

Důvodů k znepokojení je zde hned několik, jsou očividné a v následujících dnech budou jistě detailně analyzovány a prodiskutovány. Ale je zde ještě poslední věc, na kterou bych rád upozornil v souvislosti s tímto útokem.

Americký ministr obrany Leon Panetta vyhlásil v souvislosti s tímto útokem, že

„We are reaching the limits of our patience, and for that reason it is extremely important that Pakistan take action to prevent this kind of safe haven. (…) We will continue to make it clear that it is an intolerable situation,” he said. “We will take whatever steps necessary to protect our forces — that’s a principle that we always stand by. To make that happen we have to have the cooperation of Pakistan to take steps to control the Haqqani threat on their side of the border.“

Zdali to bude mít nějaký účinek je značně diskutabilní, ale dosavadní průběh války v Afghánistánu naznačuje pravý opak. A jelikož do avizovaného stažení většiny konvenčních sil z Afghánistánu zbývá asi jen rok a půl jsem v tomto ohledu značně skeptický.

Ďalší články

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější komentáře