fbpx

Největší operace námořní pěchoty od Fallúdži

Podle všeho americká námořní pěchota zahájila včera v Afghánistánu jednu z největších operací za poslední roky. Cílem je vytlačit povstalce z údolí řeky Hílmand na jihu země. Jak píše AP, má se tak stát do prezidentských voleb, které mají proběhnout 20. srpna:

Dubbed Operation Khanjar, or „Strike of the Sword,“ the military push was described by officials as the largest and fastest-moving of the war’s new phase. British forces last week led similar missions to fight and clear out insurgents in Helmand and neighboring Kandahar provinces. „Where we go we will stay, and where we stay, we will hold, build and work toward transition of all security responsibilities to Afghan forces,“ Marine Corps Brig. Gen. Larry Nicholson said in a statement.

Operace se účastní čtyři tisíce Američanů, především příslušníků námořní pěchoty a 650 afghánských vojáků. Plán je rozšířit spojeneckou přítomnost a dle pravidel counterinsurgency (COIN) vybudovat menší předsunuté posty a zajišťovat jak bezpečnost lokálního obyvatelstva, tak zahájit obnovu a rozvoj. Jde o první podobnou rozsáhlejší operaci od nástupu amerického prezidenta Baracka Obamy do úřadu a zároveň první operaci dle nového přístupu vyhlášeného jak generálem Petraeusem, tak Bílým domem.

Podle The Washington Post se útočící jednotky v první fázi nesetkaly s odporem. Akce byla údajně plánována několik měsíců a předpoklad je, že v úvodní fázi, která má trvat 36 hodin, nebude docházet k větším střetům, ale že se situace zhorší až ve chvíli, kdy se vojáci rozmístí v obydlených oblastech a začnou pravidelně patrolovat. Údajně je o největší operaci námořní pěchoty od obsazování irácké Fallúdži v roce 2004 (to byla ta první a nevydařená operace). The Washington Post popisuje strategii takto:

The U.S. strategy here is predicated on the belief that a majority of people in Helmand do not favor the Taliban, which enforces a strict brand of Islam that includes an-eye-for-an-eye justice and strict limits on personal behavior. Instead, U.S. officials believe, residents would rather have the Afghan government in control, but they have been cowed into supporting the Taliban because there was nobody to protect them. In areas south of the provincial capital, local leaders, and even members of the police force, have fled. An initial priority for the Marines will be to bring back Afghan government officials and reinvigorate the local police forces. Marine commanders also plan to help district governors hold shuras — meetings of elders in the community — in the next week. „Our focus is not the Taliban,“ Nicholson told his officers. „Our focus must be on getting this government back up on its feet.“

Profilový obrázek
František Šulc
ADMINISTRATOR
PROFILE

Ďalší články


Nejnovější komentáře