fbpx

Afghánistán: cesta tam a zase zpátky

V roce 2004 se ještě Afghánci vraceli z Pákistánu domů...; Foto USAID via Wikimedia Commons

O Michaelovi Yonovi se na tomto blogu psalo mnohokrát. Není divu. Je to člověk, který se nebojí otevírat nepříjemné věci, jako třeba nedávno s vrtulníky označenými červeným křížem a provokovat. Téměř před dvěma lety napsal o tehdejším veliteli sil NATO v Afghánistánu, že situaci nezvládá a generál Stanley McChrystal nedlouho poté musel skončit kvůli nepříjemnému článku v časopise Rolling Stone.

Před pár dny Michael uveřejnil na svých stránkách další velice krátký a provokativní text. Jmenuje se „Time to Leave Afghanistan“ a v zásadě je o tom, že nastal čas přestat počítat výhody a nevýhody a odejít, protože se vše obrací k horšímu.

…We should wish the best of luck to the Afghans, and the many peaceful Pakistanis, and accelerate our withdrawal of our main battle force. The US never has been serious about Afghanistan. Under General Petraeus we were starting to gain ground, but the current trajectory will land us in the mud.
The enemies will never beat us in Afghanistan.  Force on force, the Taliban are weak by comparison.  Yet this is their home.  There is only so much we can do at this extreme cost for the many good Afghan people.  We must reduce our main effort and concentrate on other matters.  Time to come home.

Zahraniční vojáci v Afghánistánu zatím ale zůstávají a čekají na naplnění oficiálního deadline v roce 2014. Ti, kdo zdá se prchají stále ve větších množstvích, jsou ovšem Afghánci. Podle statistik OSN zažádalo loni o azyl v zahraničí nejvíce Afghánců od roku 2001. Od ledna do listopadu jich bylo 30 tisíc, což je nárůst 25 procent oproti roku 2010 a trojnásobný počet od roku 2007.

The true numbers of people leaving is likely even higher — since those who are successfully smuggled abroad often melt into an underground economy. Still, the jump in a rough indicator like asylum seekers suggests the total numbers are also on the rise.
Smuggling people out of Afghanistan and neighboring Pakistan is a $1 billion-per-year criminal enterprise, the U.N. Office on Drugs and Crime estimates. Those who pay to leave often face a risky journey and detention abroad because many developed countries now see many Afghans who flee as illegal economic migrants, not political refugees.

Profilový obrázek
František Šulc
ADMINISTRATOR
PROFILE

Ďalší články

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

Nejnovější komentáře