fbpx

Nalévání filtrovaného vína I

Námořní pěšák z 2. praporu, 9. regimentu pečlivě prohledává půdu během výcviku poté, co jeho detektor zaznamenal přítomnost kovu (5. srpna 2010); Foto Lance Cpl. Andrew D. Johnston, U.S. Marine Corps

Nedávno se na OWOP objevily dva články, které se pokusily odhadnout současný vývoj v Afghánistánu s poukazem na oficiální zdroje nebo rozhovor s COMISAF generálem Petraeusem. Netvrdím, že to jsou zdroje špatné, ale jelikož jde o zdroje oficiální, musíme je brát s rezervou.

Jak se říká, první obětí války je vždy pravda. Pokusím se informace trochu doplnit a současně analyzovat na základě dalších pramenů. Jde sice také o zdroje OSINT (Open Source Intelligence), ale umožní člověku vidět situaci v reálnějších kulisách.

Incidenty IED

Letos v červenci dosáhl počet incidentů způsobených nástražnými výbušnými systémy (IED) více jak 1300. To je meziroční nárůst o 42 procent. Počet zraněných při explozích narostl na 399 – meziročně tedy o 68 procent.

Počet IED viditelně narostl a zlepšila se i jejich kvalita. Skutečnost je ale ještě o něco horší, protože Američané meziročně znatelně zlepšili bezpečnostní opatření. Minulý rok ještě jezdili v humvee, což dnes nepřipadá v úvahu. Před rokem bylo v Afghánistánu tři tisíce vozidel kategorie MRAP, dnes již 9400. Minulý rok měli k dispozici 24 silničních odminovacích odřadů (Route Clearance Patrol, RCP), letos jich je již 75. Mezinárodní síly ISAF jsou schopné vyčistit třikrát více cest, než před rokem, přesunují se jen v MRAPech a přesto počet zraněných narostl o 68 procent.

Potíže Talibanu s dodávkou dílů a výbušnin z polotovární výroby z Pakistánu zřejmě také nehrozí, protože počet IED trvale stoupá. Afghánská policie dokonce 15. srpna zabavila náklaďák se sedmnácti tunami průmyslového hnojiva používaného k výrobě výbušnin. Tento náklad zcela jistě nebyl ojedinělý.

To nejhorší je ale chybějící spolupráce obyvatel v boji s IED. Tipy jsou jedním z nejdůležitějších indikátorů úspěchu při counterinsurgency (COIN). Když není obyvatelstvo ochotno spolupracovat, vítězství nad povstalci je nemožné. Tipy v boji proti IED nemůžou nahradit žádné technické prostředky, jako jsou bezpilotní letadla, aerostaty nebo SIGINT. Počet nalezených IED s pomocí místního obyvatelstva ale meziročně klesl na polovinu. A to se minulý rok za informace ještě neplatilo.

Informací od místních obyvatel začíná ubývat i v dříve klidných oblastech jako je například Garmšir v Hílmandu, který byl obsazený námořní pěchotou loni v červenci během operace Chandžár. V bývalé baště Talibanu mariňáci zajistili takovou bezpečnost, že mohli hlídkovat bez neprůstřelných vest. V posledních měsících se ale Taliban začíná vracet a proud informací od obyvatel vysychá.

Shaping, aneb tvarování

Spojenecké síly zvláštního určení a bezpilotní prostředky (UAV) během 90 dnů zabily nebo zajaly 365 vyšších, či středních velitelů Talibanu. K tomu zatkly 1335 bojovníků a dalších 1031 zabili. Vyřazení 365 velitelů by možná rozložilo armádu západního střihu s centralizovaným řízením. Ale v Afghánistánu nic takového není. Skupiny povstalců tam bojují od vesnice k vesnici, od údolí k údolí a mění aliance, jak se jim to hodí. Je tam jistý stupeň strategického řízení, ale stále nevíme, jak to tam doopravdy funguje. Pro povstalce nebude obtížné najít velitele – nemusí to být žádný genius. Stačí, když bude držet současný kurz operací.

Velkou neznámou je, kdo to je vyšší nebo střední velitel? Velitelství ISAF nemá upřesněnu metodiku jak rozlišovat povstalecké vůdce. Má pod sebou 10 nebo 1000 povstalců? A počítají se jen bojovníci, nebo i neozbrojení příznivci, kterých může být desetkrát tolik?

Celkové ztráty jsou 2731 povstalců. Ignorujme děravý afghánský vězeňský systém. Značná část zatčených je již totiž zřejmě z vězení venku. Dosud se tvrdilo, že povstalců je přibližně 20-30 tisíc. To by ale utrpěli desetinové ztráty během čtvrt roku a museli by alespoň částečně omezit operace. K žádným náznakům omezení aktivit však nedošlo.

Naopak, podle ISAF, těžce zasažená Haqqani Network zahájila vlnu útoků proti obrovským základnám jako je Bagrám, Salerno, Chapman a Fenty na východě země. Očividně ji nedělá starosti obětovat 10-20 bojovníků při zdánlivě nesmyslných útocích, které mají mizivou naději na úspěch.

ISAF tyto útoky bez problémů odráží. Nicméně akce mají jiný účel, než si lidé ze Západu myslí. Jde o vzkaz Afgháncům: Taliban může snadno útočit i na velké předsunuté základny (FOB) s osádkou několika tisíc vojáků, kteří tomu nejsou schopní zabránit, i když jsou obklopeni kilometry bariér, soustavou kamer, radarů a čidel. Američané se přitom za bránu základny odváží jen v koloně s minimálně čtyřmi MRAPy. Jak může ISAF chránit běžné Afghánce, když si neumí ohlídat vlastní dvorek?

Další věcí je zpravodajské selhání. Jak je vůbec možné, že k útoku došlo, aniž by byla základna varována obyvateli? Tisíce vojáků z Bagrámu, Salerna, Fenty či kandahárského letiště měly osm až devět let na vybudování sítě agentů v okolí osmi kilometrů kolem – což je dostřel 107 mm raket. Existují tyto sítě? Nebo je povstalci již eliminovali?

Jestliže by byly údery proti talibanskému velení účinné, začala by se pomalu drolit povstalecká organizace. Bojovníci by začali přebíhat na vládní stranu. Pro tento případ připravili spojenci  Reintegrační program, který by umožnil Taliby znovu zařadit do společnosti. Musí se jim zajistit beztrestnost, živobytí a ochrana pro ně a jejich rodiny před bývalými spolubojovníky. Přeběhlíci se využijí k získání zpravodajských informací a k propagandě.

K činnosti programu jsou potřeba peníze, které zahraniční dárci přislíbili na Londýnské konferenci letos v únoru. Program ale de facto zamrzl. Ze Západu nedorazily peníze, části afghánským politikům se program nelíbí a místní administrativa a ISAF nejsou schopni program efektivně řídit.

Do srpna se podařilo utratit jen 200 tisíc amerických dolarů z letos USA vyčleněných 100 milionů. To ale nevadí, protože programu chybí to nejdůležitější – zájemci z řad povstalců. Od dubna se jich přihlásilo jen 100. Zřejmě Talibanci nevidí důvod se přidávat k prohrávající straně.

Žádná vojenská akce nezůstane bez odezvy. Zatímco ISAF se snaží „tvarovat terén“ před vyčišťovací operací (shaping), Taliban zahájil counter-shaping. Začal vyvražďovat vládní úředníky, šéfy distriktů, náčelníky, provládní imámy, nebo velitele Afghánské národní policie (ANP). Meziročně cílené vraždy narostly o 95 procent! Jde přitom o lidi, které nelze snadno nahradit v žádném státě, natož v zaostalém Afghánistánu s velmi omezenou vrstvou vzdělaných lidí.

V Kandaháru se počet vražd zvýšil z jedné až dvou týdně na jednu až dvě denně. Situace v městě je o to horší že tvoří mocenskou základnu Karzáího rodiny. Afghánská vláda se pokusila před zahájení vyčišťovací operace Hamkari najít 114 pracovníků. A i když nakonec snížila standardy, sehnala jen čtyři! Nikdo není ochoten riskovat život. Když ISAF neumí ochránit šéfa okresu, jak může chránit normální lidi?

Potíže s nahrazováním lidí bude mít mnohem větší afghánská vláda – je obtížné sehnat schopného úředníka nebo učitele za mnohem menší plat, než má negramotný voják, kterého na rozdíl od vlády platí Američané. Bez státních zaměstnanců není možné vybírat daně, provozovat školy, soudy, zdravotní střediska, či organizovat rozvoj oblastí. ISAF snadno obsadí jakoukoliv oblast, ale na to, aby ji udržel, musí zajistit bezpečnost. A zde nestačí jen vojáci a policisté, které ISAF chrlí po tisících. Pro další stabilizační fázi – nazývanou hold (udržet; jde o „trojici“ následující po shape – clear, hold a build) – jsou zapotřebí i zaměstnanci státní správy, kteří dokáží přežít útoky Talibanu.

Pokračování v úterý

6 comments
Profilový obrázek
Jan Spacek
CONTRIBUTOR
PROFILE

Ďalší články

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Cancel reply

6 Comments

  • Profilový obrázek
    Vlastimil Herman
    26. 10. 2010, 3:23

    Dobrý článek. Jak již vyplývá z článku, největší faktor ovlivňující úspěšnost v řešení situace v zemi postižené konfliktem, je schopnost získání místního obyvatelstva na svoji stranu. Jsem přesvědčen o tom, že pro další a úspěšnou podporu rozvoje obnovy dané země je získání podpory místního obyvatelsta to nejdůležitější. I když o tom bylo napsáno mnoho studií, zpráv a mnoho konferencí bylo uspořádáno, stále se dějí stejné chyby. Postkonfliktní pomoc a rekonstrukce nabízena různými zeměmi a organizacemi je nekoordinovaná, kouskovaná a bez většího a citelného pozitivního efektu pro místní obyvatelstvo. Pokud místní lidé nebudou mít větší pocit bezpečí a užitek z toho, že budou pomáhat a spolupracovat pro ně s cizími lidmi (kteří stejně jednou odejdou) a kteří jim údajně nabízí nezištnou pomoc za účelem jejich lepšího žití a lepších životních podmínek, včetně bezpečí, bude jakákoliv jiná snaha marná. Problém je už v tom, že úspěšnost poskytované pomoci se hodnotí podle statistických měřítek počtu uskutečněných projektů kde hlavním ukazatelem úspěšnosti je jejich počet tj. kolik daná země uskutečnila projektů nehledě na to v jaké kvalitě, účelnosti a potřeby pro místní obyvatelstvo.Takže kde je chyba? Jak to, že místní lidé \“nechápou\“, že jim chce někdo pomoci a oni se radši smíří např. s talibanci? Jak můžeme chtít, aby místní obyvatelstvo spolupracovalo, když samotnou nabízenou pomoc nejsou \“vyspělé\“ státy schopny koordinovaně a účelně nabízet z důvodu vlastní obavy ze ztráty vlivu na prosazování svých národních zájmů?

    REPLY
  • Profilový obrázek
    civil
    26. 10. 2010, 8:23

    Až budou vojáci speciálních sil bydlet a žít denodenní život s místními obyvateli v jejich vesnicích a městech,pak teprve se můžeme bavit o nějakém protipovstaleckém boji a nějaké pomoci místním obyvatelům,teprve pak můžeme uspět.Jen tito vojáci speciálních sil,velící místním miličním oddílům mohou získávat informace,mohou ovlivnovat život v místní komunitě,atd.Prostě mohou to co nemůžou vojáci ISAF izolováni od místních svými nedobytnými základnami,neprůstřelnými auty, mentalitou a zábranami v myšlení.Talibové nejsou duchové(i když se to vojákům ISAF může zdát),ale lidé,kteří se pohybují v místních komunitách a to je jejich výhoda se kterou vítězí.Patrola ISAF či ANA,která jednou za týden projede vesnicí(a mnohdy ani to ne)nemůže přesvědčit místní že nějaký Karzáí někde v Kábulu jim pomůže.Pouze tým vojáků SF s místní provládní milicí může ovlivnit,pomoci konkrétní vesnici a místní na oplátku pomohou jim to je dle mého názoru jediná cesta jak vést úspěšný protipovstalecký boj.

    REPLY
  • Profilový obrázek
    Matt
    26. 10. 2010, 11:01

    2 civil:

    Nedokážu si představit, že by si vzal někdo na triko, aby SF bydleli v nějaké afgh. vesnici, např. v nějakém Safe Housu trvale. Zvlášť např. v naší armádě. Stejně tak je velice nepravděpodobné, že by si nějaká místní bojůvka nechala velet – resp. místní warlorld.

    Této taktiky američani zanechali po tzv. Battle of Wanat. COP Kahler nebyl vybudován na high ground, ale dole těsně u vesnice, aby bylo dosaženo stavu, o kterém píšete. Bohužel velká taktická nevýhoda nakonec vyústila v jednu z nejkrvavějších bitev. Velice podrobně o tom píše Dušan Rovenský zde http://www.onwar.eu/2010/05/18/bitva-u-wantu-%E2%80%9Enebesti-vojaci-v-krvavem-nuristanu-1-cast/ a zde http://www.onwar.eu/2010/05/19/bitva-u-wantu-%E2%80%9Enebesti-vojaci%E2%80%9C-v-krvavem-nuristanu-2-cast/

    REPLY
  • Profilový obrázek
    Ivo
    28. 10. 2010, 6:35

    Add Civil) Nemuzu se ubranit dojmu, ze je tady staven proti sobe genialni vojak specialnich jednotek, ktery jediny chape jak vyhrat valku proti Talibanu, proti zabednenci z ISAF, ktery zije v nedobytnem hradu, jezdi v superpancerovanem vozidle a pri naznaku prvniho problemu rozstrili vse kolem. Realita je ovsem daleko slozitejsi.

    Pri mem pobytu v Logaru (a i predtim a potom) bydleli prislusnici SF na tech samych zakladnach co my, (2 skupiny ODA spaly 100m od naseho ubytovaciho prostoru). Pokud jsem nekde videl na vlastni oci pristup „ziti s Afghanici“, bylo to u ETT tymu z USMC ve Wardaku, tedy prislusniku ISAF.

    To, o cem zrejme hovorite, je nasazeni TET (Tribal Engagement Teamu), tak jak je (zvlaste v pocatecnim obdobi) pouzivaly tymy ODA. JENZE, prave, ze to bylo v pocatecnim obdobi, za druhe, jen malo ktera taktika byla vice riskantni nez tato. Ackoliv byla v pripade uspechu velmi efektivni (doporucuji si precist pripadovo studii z provincie Konar, kterou prekvapive prelozil Vyskov), nelze na tomto pristupu postavit vitezstvi v Afghanistanu. Mimo uzemi, ktera jsou jeste pod silnou kmenovou kontrolou (ta nejsou tak velka, jak by se z Evropy mohlo zdat), obtizne pouzitelny pristup.

    p.s. Od pristiho roku budou vsechny jednotky SF mimo americkych v Afghanistanu pod velenim ISAF (tedy i 601.SkSS).

    Add Matt) Souhlasim, ze je to sice pristup, ktery v ACR jeste vyzkousen nebyl, ale to neznamena, ze si ho nedokazu predstavit. Napriklad ve Wardaku jsou jednotky mistnich milic AP3 (placene a vyzbrojovane vladou v Kabulu). Proc by k casti z nich nemohla byt priclenena jednotka ODA ci treba 3 skupiny 601.SkSS? Jednalo by se v tom pripade o vice high speed OMLT. Vzhledem k obtiznosti tohoto ukolu a jeho charakteru by to byla prace pro 601.SkSS jako usita, tezko si v ACR predstavit jinou jednotku, ktera by mohla podobny ukol plnit. Zaroven nebezpecnost by byla preci jen nizsi nez u TET. Samozrejme by neslo o „veleni“ ve vojenskem slova smyslu, nejvice ceho by bylo mozne dosahnout, by byla „efektivni kontrola“, stejne jako u OMLT. Avsak v pripade jejiho dosazeni by tyto 3 skupiny 601.SkSS na jednom miste dosahly nesrovnatelne vetsiho efektu nez samostatne (multiplikace sil s AP3 by byla citelna) Toliko muj nazor. Rad uslysim tvuj.

    REPLY
  • Profilový obrázek
    civil
    31. 10. 2010, 17:08

    Ivo,Matt:
    Prostě můj názor je takový,že bez intenzivní spolupráce s místními nelze mít úspěch.Taliban také místní komunitu potřebuje(jak zde bylo už psáno kvůli úkrytu,jídlu,atd.)a bez spolupráce s místními na tom bude stejně jak většina vojáků ISAF,ANA,budou jak nazí v trní.V jednom z článků ,,nalévání filtrovaného vína “ je to krásně popsané, kdy Tádžikové ač Afghánci nejsou schopni se domluvit a působit na místní také Afghánce z jižních provincií.Zde jsou vidět ty obrovské rozdíly mezi samotnými Afghánci a když je slabá centrální vláda,tak nelze ani v nejmenším doufat v úspěch bez pomoci a vzájemné spolupráce s místními a to jde pouze a jen vytvořením místních milic,vedených ne geniálními,ale flexibilními,nekonvenčními vojáky speciálních sil.Chápu,že v mnoha oblastech to dnes nejde bez pěchoty,ale to je stav do kterého se ISAF dostala svou vinou.O současném stavu hovoří v jednom z článků ,,filtrovaného vína“ uvedená poučka posledního US velitele v Jižním Vietnamu.Zeptám se v kolika oblastech Afghánistánu můžete dnes jet jako voják obyčejným autem? A dle poučky tedy držíme oblast ve své moci.V kolika oblastech můžete přespat jako voják? A dle poučky tam tedy můžeme něco začít budovat.

    REPLY

Nejnovější komentáře